Czy znasz 6 przyczyn ochoty na słone przekąski?

ochota na słone przekąski eDrNona

6 przyczyn ochoty na słone przekąski

Ochota na słone przekąski jest dość powszechnym zjawiskiem. Każdy kto jadł chipsy, frytki czy popcorn wie, że czasami trudno powstrzymać się od sięgnięcia po następne. Zwykle potrzeba na takie produkty wynika ze stresu lub nudy ale jest także wiele innych czynników, które warto znać. Może być także oznaką pragnienia albo poważniejszych potrzebach organizmu.

Zanim jednak przejdziemy do konkretów poznajcie wpływ soli na Wasze zdrowie:

 

wpływ soli na zdrowie eDrNona

 • może prowadzić do nadciśnienia tętniczego,
 • zwiększenie pobrania i magazynowanie wody w organizmie (prawidłowo działające nerki wydalają jej nadmiar jednakże w przypadku ich upośledzenia może nastąpić ich obrzęk.)
 • utrzymuje równowagę kwasowo-zasadową,
 • reguluje gospodarkę wodną organizmu.

Jak widzicie jej spożywanie ma swoje plusy i minusy jednak lepiej ostrożnie podchodzić do tego tematu.

Przejdźmy więc do przyczyn ochoty na przekąski zawierające ten pierwiastek:

 1. Stres

W czasie wzmożonego stresu wiele z nas stara się jakoś zrelaksować i poprawić sobie humor spożywając swoje ulubione przekąski czy dania. Żywność ta często jest bogata w tłuszcze, cukry a także sól.

Pewnie niewielu z Was to wie, ale takie zachcianki mogą oznaczać chorobę Addisona. Do jej symptomów zalicza się brak ważnych hormonów w organizmie. M.in. kortyzolu, dzięki któremu organizm radzi sobie ze stresem, czy aldosteronu, który utrzymuje w normie ciśnienie krwi

Inne objawy: osłabienie, spadek wagi, drażliwość, problemy gastryczne.

2. Brak snu

Osoby, które mniej się wysypiają skłaniają się do potraw o bardziej wyrazistym smaku. Mają mniejszą zdolność do samokontroli, więc łatwo ulegają pokusie na słone, chrupiące przekąski.

3. Nuda

Stanem podobnym do stresu jeśli chodzi o jedzenie jest także znudzenie. Często gdy jesteśmy w tym stanie mamy obojętne co będziemy spożywać byleby coś zajęło nasze ręce. Chcemy zaspokoić swoje znudzenie zajmując się jedzeniem – często szybkich i niezdrowych produktów.

4. Nadmierne pocenie się

W przypadku tego pierwiastka rzadko kiedy mogą wystąpić niedobory. Są jednak możliwe. Na jej braki mogą cierpieć sportowcy, ponieważ intensywne ćwiczenia wzmagają pocenie, które zmniejsza ilość soli w organizmie powodując jej deficyt. W przypadku reszty osób wystarczającą ilość zjadamy na co dzień.

5. Zespół napięcia przedmiesiączkowego

Podczas swojego cyklu kobieta doświadcza wielu zmian emocjonalnych jak i fizycznych. Częstym objawem są także zachcianki jedzeniowe.

6. Zespół Barttera

Osoby z tym zespołem wykazują :  problem z absorpcją sodu -> utrata potasu i wapnia

Objawy:

 • pragnienie soli,
 • powolny przyrost masy ciała,
 • zaparcia,
 • potrzeby częstszego oddawania moczu,
 • kamienie nerkowe,
 • niskie ciśnienie krwi,
 • skurcze mięśni.

 

Zwykle za ochotą na takie przekąski stoją banalne przyczyny, jednak jeśli wiąże się to z innymi dolegliwościami udaj się do specjalisty, który badając stan twojego zdrowia oceni czy wszystko przebiega poprawnie.

My natomiast polecamy sól do kąpieli Dr. Nona, która z całą pewnością wam nie zaszkodzi 😀

Kliknięcie w zdjęcie zaprowadzi Was do produktów na nim 🙂

 

 

 

 

 

 

 

 

Czy znasz 6 przyczyn ochoty na słone przekąski?

8 Najważniejszych informacji na temat witaminy C

Czy znasz 6 przyczyn ochoty na słone przekąski?

Czy wiecie wszystko na temat kakao?

Nowszy wpis