Jest niezbędny do funkcjonowania organizmów żywych. Niektóre organizmy wytwarzają ją same, do tej grupy nie należą jednak ssaki w tym ludzie, którzy muszą dostarczyć tę witaminę w pożywieniu lub w postaci suplementów ? np. DuoLife Vita C. Według badań zapotrzebowanie na ten kwas wynosi średnio 40-50 mg dziennie u dzieci, 75 u kobiet i aż 90 u mężczyzn.
Badanie nie wykazują wpływu zażywania witaminy C na ryzyko pojawienia się przeziębieni, natomiast wykazuje na czas jego trwania.
Skraca czas trwania infekcji o 14% u dzieci i 8% u dorosłych. Warto zwrócić szczególną uwagę na osoby udzielające się sportowo⚽? w niskich temperaturach np. narciarze? czy żołnierze, ponieważ u nich zaobserwowano o 50% zmniejszenie występowania przeziębienia przy zażywaniu 2g witaminy C dziennie.
Oczywiście, że tak. Witaminy C może brakować u osób nie spożywających owoców czy warzyw. Trzeba pamiętać o tym, że przy ciężkim oraz długotrwałym wysiłku fizycznym wzrasta zapotrzebowanie naszego organizmu na ten kwas. Wzrasta także u osób palących?, cierpiących na cukrzycę bądź nadciśnienie tętnicze oraz u kobiet w ciąży i karmiących.
Kwas askorbinowy rozpuszcza się w wodzie, co oznacza, że nie jest gromadzony w organizmie, tylko wydalany wraz z potem i moczem. Jednak pomimo tego, że trudno jest go przedawkować to w takim wypadku mogą wystąpić niechciane dolegliwości:
A także:
W 2015 roku przeprowadzono badanie, które dowiodło, że suplementacja witaminy C zwiększa ryzyko powstania kamieni nerkowych ale tylko u mężczyzn. W związku z tym nie należy przyjmować więcej jak 1000 mg dziennie.
Jak wspomnieliśmy w punkcie 2. – wzmacnia naczynia krwionośne, co zapobiega – tworzeniu się sińców, krwotoków czy krwawień dziąseł.
Doprowadza także do zmniejszenia się patologicznych zmian miażdżycowych poprzez hamowanie utleniania ,,złego,, cholesterolu LDL.
W ramach projektu ,,Europejskie badanie perspektywiczne nad rakiem,, udowodniono, że witamina C może zmniejszyć ryzyko udaru mózgu aż o 42%.
Centrum Medyczne Uniwersytetu w Kansas opublikowało wyniki badań w ,,Science Translational Medicine,,, które dowiodły, że podawanie dużych dawek witaminy C razem z lekami przeciwnowotworowymi (dożylnie) może nie tylko przyśpieszyć zabijanie komórek nowotworowych, ale dodatkowo pomóc w złagodzeniu toksycznych skutków chemio- i radioterapii. Trzeba jednak podkreślić, że muszą to być zastrzyki?, gdyż dzięki nim działa ona szybko i dociera do miejsc, w których jest organizmowi najbardziej potrzebna.
Są to jedne z wielu badań prowadzonych od lat 70. XX wieku, które prowadzi się by sprawdzić działanie tej witaminy na wspomaganie leczenia raka. Jednak żadne z nich nie może być brane pod uwagę jako traktowanie kwasu jako leku przeciwnowotworowego.
Wszystkim tym akapitom zaprzeczają oraz potwierdzają badania:
W pierwszej dziesiątce najlepszych źródeł witaminy C znajdują się także natka pietruszki, czerwona papryka, dereń, chrzan, brukselka, berberys.
Cytrusy zawierają od ok 27 do 63 mg/100 g. ??