W starożytnej Grecji i Rzymie stosowano gąbki pozyskiwane z morskiego dna, które mogły być użytkowane wielokrotnie. W starożytnym Egipcie natomiast prowizoryczny tampon składał się ze spreparowanych liści papirusu lub kawałków płótna opatrunkowego. Z biegiem czasu, w różnych częściach świata, stosowano różne materiały: tkaniny, liście i włóka roślin (agawy, juty, bawełny, juki czy lnu). Jednorazowe podpaski wynaleziono DOPIERO pod koniec XIX wieku, a pierwsze tampony- 10 lat później. Produkty te nie były tak dyskretne, łatwe w użyciu i dostępne w tak wielu wariantach, jak dzisiaj.
„Przeciętna kobieta w ciągu swojego życia miesiączkuje około 450 razy i w tym czasie zużywa nawet około 20 tysięcy sztuk produktów służących do ochrony w trakcie menstruacji”
„W ciągu życia przeciętna kobieta zużywa 130 kilo produktów higieny intymnej – przeciętnie od 8.000 do 17.000 tamponów i podpasek.”
Przy tak dużym użyciu produktów intymnych, warto zastanowić się przez chwilę, co w sobie zawierają? Czy kiedykolwiek czytałaś skład podpasek/ tamponów/ wkładek, o ile w ogóle jest podany? Zastanówmy się dzisiaj nad tym, co może kryć się w przedmiotach, których zużywamy w tak dużych ilościach.
Większość środków higienicznych, których używamy, zawiera te sztuczne substancje. Mogą one zaburzać równowagę wrażliwych na zmiany, stref intymnych kobiety. Wysuszenie, podrażnienie, alergia, dyskomfort to skutki uboczne stosowania w produktach higienicznych pochłaniaczy wilgoci, barwników czy substancji zapachowych. Wbrew pozorom, podpaski nie są produktami sterylnymi- nie są podawane dezynfekcji, ponieważ mogłoby to negatywnie wpłynąć na ich właściwości chłonne. Zaczerwienienie i przekrwienie sromu czy białe, serowate upławy mogą świadczyć o infekcji. Tutaj formuje się błędne koło, aby zapobiec plamieniu bielizny, używa się wkładek czy podpasek- a one natomiast potęgują podrażnienie i wspomagają rozwój infekcji. Maści i leki pomogą, ale w dłuższym okresie konieczna jest zmiana nawyków higienicznych.
Nie da się całkowicie zrezygnować z używania środków higienicznych, ale można wybierać te, które będą miały najmniejszy wpływ na nasz organizm. W sklepach stacjonarnych i internetowych znajdziemy: