W latach powojennych pojawiła się moda na palenie papierosów. Świadomość konsumentów na temat skutków palenia nie była wtedy wysoka, a badania wpływu palenia papierosów na organizm nie były tak rozwinięte, jak dziś. Na skutki „śmiertelnego trendu” nie trzeba było długo czekać, stosunkowo szybko wzrosła śmiertelność na raka płuc. Dzisiaj palenie papierosów chyba każdemu kojarzy się z negatywnymi skutkami i daleko idącymi konsekwencjami długotrwałego palenia.
Pozytywne skutki palenia papierosów
Dzisiaj zastanowimy się, czy nikotyna dostarczana w postaci papierosa ma jakiś pozytywny wpływ na nasze ciało? Bardzo możliwe, że…
Nikotyna wpływa na nasze samopoczucie. Może pobudzić neurony odpowiedzialne za wydzielanie serotoniny i dopaminy. Zatem może mieć działanie na przykład antydepresyjne.
Zmniejszają prawdopodobieństwo zapadnięcia na chorobę Parkinsona u aktywnych palaczy nawet o 70%. U byłych palaczy procent ten kształtuje się na poziomie 20%. Takie wnioski wyciągnięto na podstawie analizy 140 000 osób. Przełom w walce z chorobą Parkinsona może przynieść ustalenie, które substancje w liściach tytoniowych mogą mieć ochronne znaczenie dla komórek nerwowych.
Zmniejsza ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera, dzięki wytworzeniu się nornikotyny. Zmniejsza ona ryzyko powstawania blaszek beta-amyloidowych w mózgu, będących bezpośrednią przyczyną choroby. Przeprowadzono badanie, w którym osobom chorym, aplikowano plastry z nikotyną, a efektem było spowolnienie rozwoju choroby. W nielicznych przypadkach dochodziło nawet do poprawy stanu zdrowia pacjenta.
Czym jednak są te nieliczne pozytywy w porównaniu z całą lawiną skutków ubocznych potwierdzonych licznymi i rzetelnymi badaniami? Pamiętaj także, że zawsze możesz poprosić o pomoc. Multum porad znajdziesz w internecie oraz na licznych stronach poświęconych rzucaniu nałogu, na przykład: jakrzucicpalenie.pl, czy dzwoniąc pod telefon zaufania.