Kubeczek menstruacyjny to obok podpasek i tamponów, artykuł higieny osobistej dla kobiet w czasie menstruacji. Podobnie jak w przypadku tamponów, należy włożyć go wewnątrz pochwy, jednakże jego rola nie polega na wchłanianiu, a zbieraniu krwi menstruacyjnej. Dzięki temu nie doprowadzimy do nadmiernego i zbyt szybkiego wysuszenia pochwy. Kubeczek ma większą pojemność niż tampon, dlatego też nie ma mowy o przeciekaniu, jeśli kontrolujemy kubeczek w odstępach czasowych zalecanych przez producenta.
Kształt kubeczka przypomina kielich czy dzwon. Posiada różne rozmiary, a nawet kolory. Zazwyczaj kobiety, które jeszcze nie rodziły dzieci, wybierają mniejsze rozmiary, a te po porodzie- większe. Kubeczki różnych marek różnią się od siebie końcówkami, a także stopniem miękkości.
Wady kubeczka nie do końca są wadami, część z negatywnych aspektów można zniwelować. Na przykład:
Kobiety które nie rozpoczęły współżycia seksualnego i chcą mieć pewność w zachowaniu nienaruszonej błony dziewiczej, nie powinny korzystać z kubeczka.
Kubeczek należy wysterylizować zanurzając go we wrzątku przez 5 minut (tak aby nie dotykał dna). Czynność tę powtarza się zawsze przed pierwszym oraz po ostatnim użyciu w czasie miesiączki. W dni trwania menstruacji, przy opróżnianiu kubeczka wystarczy opłukać go pod wodą, ewentualnie wytrzeć papierem toaletowym i można zaaplikować go ponownie.
Aplikacja, tak jak w przypadku tamponów wymaga odrobiny wprawy, aby osiągnąć maksymalny poziom komfortu podczas noszenia. Jeśli zbyt wyraźnie odczuwasz obecność kubeczka, możesz go wyciągnąć i włożyć ponownie. W aplikacji może pomóc zwilżenie kubeczka wodą.
Nie tylko podczas miesiączki kobiety odczuwają jej wpływ. Niejedna z nas boryka się z huśtawkami nastroju, ogólnym pogorszeniem stanu psychicznego czy napięciem przed miesiączką. Czasem nawet nie dostrzegamy tego u siebie samych, dlatego warto działać prewencyjnie. Gorące kąpiele z uspokajającą solą morską (na przykład Ylang-ylang) pomogą w relaksacji, ale w poszukiwaniu długotrwałego rozwiązania warto głębiej poznać przyczynę. Yamseen Dr Nona wspomaga układ nerwowy przy stanach stresowych prowokowanych drażliwością, bezsenności, depresjach i innych zaburzeniach. Zalecany jest także w okresie przekwitania, przy nadciśnieniu wewnątrz czaszkowym, nietrzymaniu moczu, ruchach mimowolnych, tikach, nawet przy padaczce, nadciśnieniu i miażdżycy.