Kubeczek menstruacyjny

kubeczek menstruacyjnyCo to jest?

Kubeczek menstruacyjny to obok podpasek i tamponów, artykuł higieny osobistej dla kobiet w czasie menstruacji. Podobnie jak w przypadku tamponów, należy włożyć go wewnątrz pochwy, jednakże jego rola nie polega na wchłanianiu, a zbieraniu krwi menstruacyjnej. Dzięki temu nie doprowadzimy do nadmiernego i zbyt szybkiego wysuszenia pochwy. Kubeczek ma większą pojemność niż tampon, dlatego też nie ma mowy o przeciekaniu, jeśli kontrolujemy kubeczek w odstępach czasowych zalecanych przez producenta.

Kształt kubeczka przypomina kielich czy dzwon. Posiada różne rozmiary, a nawet kolory. Zazwyczaj kobiety, które jeszcze nie rodziły dzieci, wybierają mniejsze rozmiary, a te po porodzie- większe. Kubeczki różnych marek różnią się od siebie końcówkami, a także stopniem miękkości.

Zalety

  • przyjazny dla środowiska. Pomyśl, ile zużyłabyś podpasek i tamponów w ciągu kilku lat? W tym czasie możesz korzystać z 1 kubeczka,
  • ekonomiczny. Kupując kubeczek raz, możemy z niego bezpiecznie korzystać nawet przez wiele lat,
  • hipoalergiczny (wykonuje się go z silikonu medycznego ograniczającego reakcje alergiczne),
  • niweluje ryzyko podrażnień miejsc intymnych,
  • pozwala oszczędzić czas, zwłaszcza w pracy. Opróżnienie kubeczka może odbywać się nawet raz na 8/12 godzin, w zależności od obfitości miesiączki.

Wady

Wady kubeczka nie do końca są wadami, część z negatywnych aspektów można zniwelować. Na przykład:

  • trudność przy aplikacji kubeczka,
  • tak samo z trudnością przy wyciąganiu kubeczka, jest to tylko kwestią wprawy. Gdy już nauczymy się poprawnie korzystać z tego artykułu higienicznego, problemy z jego aplikacją i usuwaniem znikną,
  • brak możliwości sprawdzenia jaki rozmiar jest dla nas najlepszy. Jednakże ryzyko to jest bardzo, ale to bardzo niskie. Kubeczki są na tyle uniwersalne, że nawet jeśli wybierzemy rozmiar, który nie jest tym idealnym, to nie wpłynie to znacznie na komfort i efektywność użytkowania kubeczka,
  • najpoważniejszą wadą, którą można przypisać kubeczkowi jest jego cena. A i nawet tutaj nie jest to do końca prawdą. Kosz kubeczka to około 60 zł, ale korzystając z niego wielokrotnie, cena ta bardzo szybko się zwróci, bowiem nie będzie już potrzeby kupowania tamponów czy podpasek.

Przeciwwskazania:

Kobiety które nie rozpoczęły współżycia seksualnego i chcą mieć pewność w zachowaniu nienaruszonej błony dziewiczej, nie powinny korzystać z kubeczka.

Higiena kubeczka

Kubeczek należy wysterylizować zanurzając go we wrzątku przez 5 minut (tak aby nie dotykał dna). Czynność tę powtarza się zawsze przed pierwszym oraz po ostatnim użyciu w czasie miesiączki. W dni trwania menstruacji, przy opróżnianiu kubeczka wystarczy opłukać go pod wodą, ewentualnie wytrzeć papierem toaletowym i można zaaplikować go ponownie.

Aplikacja, tak jak w przypadku tamponów wymaga odrobiny wprawy, aby osiągnąć maksymalny poziom komfortu podczas noszenia. Jeśli zbyt wyraźnie odczuwasz obecność kubeczka, możesz go wyciągnąć i włożyć ponownie. W aplikacji może pomóc zwilżenie kubeczka wodą.

yamseen Dr Nona. wspomaga układ nerwowyDr Nona poleca na miesiączkę

Nie tylko podczas miesiączki kobiety odczuwają jej wpływ. Niejedna z nas boryka się z huśtawkami nastroju, ogólnym pogorszeniem stanu psychicznego czy napięciem przed miesiączką. Czasem nawet nie dostrzegamy tego u siebie samych, dlatego warto działać prewencyjnie. Gorące kąpiele z uspokajającą solą morską (na przykład Ylang-ylang) pomogą w relaksacji, ale w poszukiwaniu długotrwałego rozwiązania warto głębiej poznać przyczynę. Yamseen Dr Nona wspomaga układ nerwowy przy stanach stresowych prowokowanych drażliwością, bezsenności, depresjach i innych zaburzeniach. Zalecany jest także  w okresie przekwitania, przy nadciśnieniu wewnątrz czaszkowym, nietrzymaniu moczu, ruchach mimowolnych, tikach, nawet przy padaczce, nadciśnieniu i miażdżycy.

 

 

 

 

 

Kubeczek menstruacyjny

Gyseen i jego właściwości

Kubeczek menstruacyjny

Mleko z karalucha, jedzeniem przyszłości?

Nowszy wpis