Jak przetrwać upał w ciąży?

pregnant-775028_640

Upały dają się we znaki wszystkim, ale jeszcze gorzej znoszą je przyszłe mamy. W ich przypadku wysokie temperatury mogą powodować różne dolegliwości.

Do najczęstszych z nich należy puchnięcie nóg, wzmożone pocenie i zadyszki towarzyszące nawet niewielkiemu wysiłkowi. Czy istnieją sposoby, dzięki którym ciężarna może sobie ulżyć i przetrwać lato?

Lato najtrudniej znoszą kobiety w pierwszym i trzecim trymestrze. Poranne mdłości, wymioty, ociężałość – to wszystko potrafi dać w kość nawet w komfortowych temperaturach, a co jeśli dojdą do tego dolegliwości spowodowane upałem? Przede wszystkim kobieta powinna pamiętać, że każdy dzień, nawet najbardziej męczący, zbliża ją do chwili spotkania ze swoim dzieckiem. A to wynagrodzi jej każdy trud i niedogodność.

Ochrona przed słońcem

W trakcie ciąży kobieta powinna jak najwięcej czasu spędzać na świeżym powietrzu, ale jednocześnie unikać promieniowania słonecznego. Niezależnie od trymestru kobieta nie powinna się opalać. Słońce w czasie ciąży nie tylko powoduje powstawanie przebarwień na skórze, ale ma niekorzystny wpływ na organizm kobiety, a przez to na przebieg ciąży. Z tego powodu przyszła mama na czas letni powinna zaprzyjaźnić się z parasolem chroniącym ją przed słońcem oraz kremami z filtrem. Ze względu na dużą wrażliwość skóry kobiety w ciąży powinna ona używać również emulsji fotoochronnej przeznaczonej do cery wrażliwej. Kosmetyki te zawierają filtry mineralne, które są bezpieczne dla mamy i dziecka.

Puchnięcie

Ciężarne najczęściej skarżą się na obrzęki nóg. Dokuczają im nie tylko latem, ale w wysokich temperaturach są najbardziej męczące. Kobieta w ciąży powinna najczęściej odpoczywać trzymając nogi w górze, nosić lekkie i wygodnie obuwie. Ulgę przyniesie też stosowanie chłodzących kremów do stóp i łydek, a także leżenie z nogami położonymi na poduszkach. Obrzęki zmniejszy też picie 2,5-3 litrów płynów dziennie. Jeśli jednak żaden sposób nie pomaga, obrzęki nie znikają po nocy, a nawet zaczynają puchnąć inne części ciała, konieczna jest wizyta u lekarza.

Omdlenia

W czasie upałów zasłabnięcia zdarzają się nie tylko ciężarnym, ale to one są szczególnie na nie narażone. Ciąża powoduje wzmożoną pracę serca, która w tym czasie musi przepompowywać większą ilość krwi, dlatego długie stanie może powodować omdlenia. Jeśli kobiecie ciężarnej robi się słabo, powinna usiąść i opuścić głowę między nogi, ponieważ poprawi to jej ukrwienie. Gdyby zasłabnięcia powtarzały się częściej, należy o tym porozmawiać z lekarzem. Winny może być nie tylko upał, ale też wysokie ciśnienie krwi.

Pocenie się

W trakcie ciąży organizm pracuje na zwiększonych obrotach, stąd podwyższona temperatura ciała kobiety (ok. 37 st. C) i wzmożone pocenie w trakcie upałów. Ciężarna może przynosić sobie ulgę poprzez schładzanie ciała chłodną wodą, używanie dezodorantów w sztyfcie lub kulce. Pomoże noszenie bawełnianej bielizny, przewiewnych ubrań, czy zwiewnych sukienek.

 

Pomimo wszelkich niedogodności związanych z upałami kobiety w ciąży mogą cieszyć się latem. Odpowiednie przygotowanie do wysokich temperatur i zdrowy rozsądek sprawią, że czerpanie energii ze słońca i oczekiwanie na narodziny dziecka będą o wiele przyjemniejsze!

Jak przetrwać upał w ciąży?

Jak zwalczyć cellulit?

Jak przetrwać upał w ciąży?

Czy 3 godziny snu wystarczą?

Nowszy wpis