Gorączka, czyli naturalna reakcja obronna organizmu. Jest to wzrost temperatury ciała między innymi wtedy, gdy organizm jest atakowany przez wirusy, grzyby czy bakterie.
Przyjęło się, że prawidłowa temperatura ciała wynosi 36,6 stopni Celsjusza. Jednakże jest to kwestia indywidualna, na temperaturę wpływa:
– wiek, dzieci z natury mają wyższą ciepłotę ciała, a osoby starsze- niższą,
– płeć, u kobiet temperatura ciała rośnie w trakcie owulacji,
– wykonywanie pracy fizycznej i umysłowej, pora dnia (temperatura ciała wieczorem, często jest wyższa niż rano), a nawet spożyte jedzenie- duża ilość białka podnosi temperaturę.
Tak więc prawidłowa temperatura ciała może wahać się od 36 do 37 st. C, a nawet więcej. Temperaturę od 37 st. C nazywamy stanem podgorączkowym. Sprzyja on walce z infekcjami poprzez pobudzanie białek odpowiedzialnych za odporność. W wysokiej temperaturze ciała wzrasta produkcja interferonu- środka antywirusowego produkowanego przez organizm. Jest to sytuacja, którą nie należy się martwić, ale należy ją monitorować. Od 38 st. C zaczyna się gorączka i to wtedy należy zacząć działać, jednakże, zanim sięgniemy po leki- sprawdźmy naturalne sposoby na obniżenie gorączki. Nie powinniśmy dopuścić do wystąpienia temperatury powyżej 41 stopni, ponieważ może dojść do uszkodzenia struktury komórkowych.
Pomagają zwalczyć dolegliwości towarzyszące gorączce dzięki właściwościom wykrztuśnym, odkażającym i wzmacniającym. Napary z ziół mają właściwości przeciwgorączkowe, są to między innymi:
Do szklanki wsypujemy łyżkę ziół i zlewamy wrzątkiem. Po 10 minutach odcedzamy napar i jeszcze ciepły wypijamy. Oczywiście wskazane jest wygrzewanie w łóżku. Do naparu można dodać miodu, ale dopiero wtedy, gdy nieco przestygnie, ponieważ miód w wysokiej temperaturze traci swoje właściwości. Ze względu na swoje właściwości przeciwgorączkowe, polecany jest szczególnie miód lipowy.
,,Zimne„ kąpiele powinny mieć temperaturę o 2 stopnie Celsjusza (nie więcej!) niższą, niż temperatura pacjenta. Do wody należy wchodzić stopniowo, aby nie zwiększyć przepływu krwi, który podwyższy temperaturę. Kąpiel powinna trwać 10-15 minut i można ją wykonywać 2 razy dziennie.
Do woreczka wkładamy lód i obwijamy całość ręcznikiem, można użyć także samego rącznika zamoczonego w zimnej wodzie. Okład kładziemy na czole i karku oraz w okolicach pachwin na ok. 20 minut. Czynność można powtarzać nawet 5 razy dziennie, jeśli istnieje taka potrzeba. W taki sposób ochładzamy krew przepływającą przez organizm, a w konsekwencji doprowadzamy do spadku temperatury ciała.
Do garnka wlewamy szklankę mleka i podgrzewamy. Dodajemy łyżkę masła, łyżkę miodu i rozgniecione dwa ząbki czosnku. Całości nie doprowadzamy do wrzenia, a jedynie podgrzewamy. Ciepły napój nas rozgrzeje i obniży gorączkę, po wypiciu oczywiście kierujemy się prosto do łóżeczka. Dawkę zaleca się pić dwa razy dziennie, na przykład rano i wieczorem.
Dodatkowa rada. Podczas gorączki nasz organizm intensywnie się poci i jest to naturalne, w ten sposób organizm schładza się od zewnątrz. Proces ten pochłania duże zasoby wody, dlatego podczas choroby należy pić nawet 3 litry wody dziennie!
Wizytę zaleca się, gdy gorączka osiąga temperaturę 39,5 stopnia Celsjusza lub jeśli temperatura powyżej 38,5 st. C utrzymuje się przez trzy dni. Jeśli gorączce towarzyszą niepokojące objawy, na przykład: wysypka, silny ból głowy, problemy z oddychaniem to należy udać się do lekarza natychmiast. Naturalne sposoby zbijania gorączki przy 40-stopniowej gorączce mogą nie mieć zauważalnych rezultatów, jest to pora, aby sięgnąć po leki. Najczęściej stosowanymi lekami są te, zawierające paracetamol (łagodzi gorączkę i ból) bądź ibuprofen (o działaniu przeciwzapalnym).
Właściwości napotne, przeciwbólowe i detoksykujące znajdziecie w syropie Imunseen. Zawiera on wyciąg z jagód czarnego bzu, Halo-Complex oraz cynk i witaminę C. Ponadto, wzmacnia skórę, włosy i paznokcie dzięki zawartości selenu. Dodatkowo do nacierania warto sięgnąć po naturalną sól rumiankową z Morza Martwego (kupuj taniej w zestawie kwartet soli). Do 1-2 litry wody o pokojowej temperaturze dodaj 1 łyżkę soli . Nacieraj ciało naturalną gąbką rano lub wieczorem, od karku do pięt. Przy wysokiej gorączce, szczególnie dla dzieci: nacieranie stężonym roztworem soli całego ciała. Przy przeziębieniu: nacieranie stóp i dłoni, a na noc – ciepłe skarpetki.