DIY peeling z dyni

Peeling z dyni i nie tylko

Jesienią niemożliwym jest odpędzić się od widoku pomarańczowych dyń. Nie sposób nie zauważyć dużego, okrągłego warzywa na prawie każdej wystawie sklepowej, jak co roku. A gdyby tak popłynąć z prądem? A gdyby tak chwycić okazję i wykorzystać dynię w swoim własnym domu, niekoniecznie w charakterze dekoracji?

Jedzenie

Dynia jest źródłem błonnika, białka, witaminy A, C i E, cynku, żelaza, magnezu oraz kwasu foliowego. Przygotowuje się z niej m.in. zupy, przetwory i musy. Dojrzała dynia ma słodki smak, a idealną przyprawą do dyni jest między innymi: gałka muszkatołowa, imbir, papryczka chilli, cynamon, jabłka i migdały.

  • miąższ, zawiera jedynie około 28 kalorii w 100 gramach dyni, co czyni ją niskokaloryczną. Posiada niewielką ilość węglowodanów, białka, i tłuszczy, ale za to jest bogatym źródłem soli mineralnych i witamin A, C, B1, B2, B6, E, K. Ponadto zawierają potas, magnez, żelazo, wapń, fosfor, mangan i selen, a także substancje takie jak ryboflawina, tiamina i niacyna.
  • pestki, to one zawierają dużo tłuszczu, ale i składników mineralnych zarazem (cynk, magnez, żelazo). Aż 80% tłuszczu jest tłuszczem nasyconym. Z pestek wyrabia się olej, ma on orzechowy zapach i smak oraz zielonobrązowy kolor. Nie bójmy się go używać do potraw przygotowywanych na zimno jak sałatki, chociażby ze względu na jego lekkostrawność.

Sezon na dynie trwa od lipca do czasu pierwszych przymrozków. Lekko przymrożone dynie należy spożyć w jak najkrótszym czasie bądź zrobić z nich przetwory. Kolejnym dobrym rozwiązaniem jest użycie jej w celach kosmetycznych.

Kosmetyki

Balsamy, maseczki, peelingi, płukanki – zastosowanie dyni w kosmetyce jest bardzo szerokie. Podstawowe z nich z łatwością można wykonać w domu nawet bez użycia blendera czy miksera. Do kosmetyku używasz wybranych przez siebie naturalnych materiałów, których możesz używać w dogodnych dla siebie proporcjach np. w celu  osiągnięcia określonej konsystencji produktu. Niestety minusem takich kosmetyków jet ich bardzo krótka trwałość. Zaleca się przechowywanie ich w lodówce, dzięki czemu mogą zachować swoją świeżość na dłużej. My przedstawimy Wam kilka sposobów na peeling z dyni. ?

Podstawą każdego peelingu jest oczywiście dynia plus cukier. Najprostsza wersja peelingu wymaga tylko tych dwóch składników:

– pół szklanki miąższu z dyni,

– pół szklanki cukru.

Wymieszaj dokładnie składniki, a następnie nałóż okrężnymi ruchami na skórę. Peeling możesz pozostawić na skórze do 15 minut, a następnie spłukać letnia wodą.

Nie bój się eksperymentować i dodawać własnych składników. Poniżej znajdziesz kilka pomysłów, jak urozmaicić swoją mieszankę.

Peeling z dyni, przykład 1

– ok. 6 łyżek miąższu z dyni,
– ok. 4 łyżeczek cukru, najlepiej brązowego,
– 1 łyżeczka soku z cytryny.

Wyjmij miąższ z dyni i zmiksuj w blenderze na gładką masę. Dodaj cukier i sok z cytryny. Po dokładnym wymieszaniu nałóż peeling na oczyszczoną skórę i delikatnie wmasuj, wykonując okrągłe ruchy opuszkami palców. Masuj tak skórę przez około dwie minuty, aby złuszczyć martwe komórki naskórka. Pozostałości spłucz letnią wodą, następnie możesz przemyć skórę tonikiem delikatnie wklepać krem nawilżający.

Peeling z dyni, przykład 2

– 2 łyżki puree z dyni,
– szklanka cukru białego lub brązowego,
– 3/4 szklanki oliwy z oliwek,
– 2 łyżki ekstraktu z wanilii lub odrobina cukru waniliowego.
Pokrojoną dynię wkładamy do garnka, dodajemy odrobinę wody i gotujemy. Następnie blendujemy blenderem, w ten sposób otrzymujemy puree. Wszystkie wymienione składniki mieszamy ze sobą i voilà! Mieszankę włóż do słoiczka i przechowuj w lodówce nawet do 3 miesięcy.
bodywrapping, piling z dyni

Peeling z dyni, przykład 3

– 60 g zmielonych ziaren kawy (ok. 4 łyżki),
– 15 g oleju kokosowego (ok. 1 łyżka),
– 120 g miąższu z dyni (zmiażdżonego na papkę).

Mieszamy dokładnie wszystkie składniki na jednolitą masę. Okrężnymi ruchami nałóż na ciało i pozostaw na skórze na około 10-15 minut, po czym zmyj letnia wodą.

Szczególnie polecamy wykonanie peelingu w ramach zabiegu antycellulitowego lub za pomocą metody body wrapping – tutaj dowiesz się, jakie to proste!

Peeling z dyni, przykład 4 

– 1 łyżka płatków owsianych,
– 1 łyżka pestek z dyni,
– 2 migdały,
– 2 krople olejku np. pomarańczowego,
– 1 łyżka oleju z pestek dyni lub inny ulubiony olej/ olejek.

Suche produkty robimy na miazgę w blenderze bądź moździerzu. Następnie dodajemy do nich łyżkę wody i mieszamy. Oleje najpierw mieszamy ze sobą, a następnie dodajemy do pozostałych składników i dokładnie mieszamy. Powstały peeling nakładamy na skórę okrężnymi ruchami i pozostawiamy na 10-15 minut, po czym zmywamy letnia wodą.

DIY peeling z dyni

Witamina D, podstawowe informacje

DIY peeling z dyni

Domowe sposoby na zbicie gorączki

Nowszy wpis