Dlaczego na jesień wypadają włosy?

Wypadanie włosów jesienią

Codziennie wypada nam około 50 włosów i jest to normalnym zjawiskiem. Jesienią czy wiosną ta liczba wzrasta nawet do 100 włosów dziennie! Dlaczego się tak dzieje? Jesień jest okresem przejściowym nie tylko w roku kalendarzowym, ale także w naszym organizmie. Skóra mocno wysuszona latem potrzebuje zwiększonej dawki nawilżenia i składników odżywczych. Jeśli wzmożone wypadanie włosów, z biegiem czasu ( około 1-3 miesięcy) nie przestaje maleć to jest to znak aby udać się lekarza po poradę.

Hormony

Wiosną i latem żeński hormon estrogen jest wydzielany w zwiększonej ilości z powodu podwyższonego działania słońca. W związku z tym logicznym jest, iż jesienią i zimą wydzielanie tego hormonu jest ograniczone. Włosy i paznokcie, które do tej pory były w fazie wzrostu kończą swój cykl życiowy. W tym czasie wzrasta poziom testosteronu, który jest odpowiedzialny za porost nowych włosów i dobrą kondycję tych starszych. Na hormony oczywiście wpływają także tabletki antykoncepcyjne, zdarza się, że prosta zmiana tabletek na inne niweluje przyczynę nadmiernego wypadania włosów.

Pogoda

Silny wiatr i mróz szkodliwie wpływają na kondycje nie tylko włosów, ale i skóry (w tym skóry głowy). Bardzo łatwo ochronić się przed tymi czynnikami, przed wyjściem z domu polecamy związać włosy oraz założyć czapkę bądź kaptur. Wypadanie może być także konsekwencją tego, jak dbaliśmy o swoje włosy w trakcie lata. Wielogodzinne wystawianie włosów na promienie słoneczne, brak kapelusza, długa ekspozycja ciała w pomieszczeniach klimatyzowanych, rzutuje na późniejszą kondycję włosów. Osłabienie cebulek włosów powoduje ich wypadanie w późniejszym czasie- czyli w jesieni.

Stres

Ciemne i długie włosy na szczotce czy dnie wanny tylko wyglądają, jakby były ich setki. Taka sama ilość jasnych i krótkich włosów w porównaniu do ciemnych będzie wyglądać niegroźnie. Dlatego nie stresujmy się samym wyglądem naszej „kulki” włosów. Podwyższony stres (zwłaszcza przez dłuższy czas) to wzrost poziomu kortyzolu, który wzmaga wypadanie włosów.

Choroby

Nawet włosy reagują na choroby, jednakże potrzebują dużo czasu na reakcję. Po przebytych infekcjach, zapaleniach czy gorączce włosy mogą wypadać nawet dwa miesiące po przebytej chorobie.

Dieta

Braki składników odżywczych w organizmie są widoczne na zewnątrz, zwłaszcza w postaci słabej kondycji naszej skóry i włosów. Dieta to najskuteczniejszy i podstawowy sposób na codzienną pielęgnację naszego ciała. Ważnym jest, aby ubogacić jadłospis w nasycone kwasy tłuszczowe, które znajdziemy m.in. w:

– oliwie z oliwek,

– oliwkach,

– pestkach dyni,

– pestkach słonecznika,

Nie zapomnijmy także o rybach (minimum 2 razy w tygodniu) oraz owocach i warzywach. Przy wypadaniu włosów uwagę należy zwrócić na dostarczenie organizmowi wystarczającej dawki żelaza. Znajdziemy go w podrobach (m.in. wątrobie oraz sercu) oraz mięczakach (m.in. małżach, ośmiornicy i ostrygach), soi, soczewicy, ciecierzycy, natce pietruszki, brukselce czy brokule. W jesieni, gdy dostęp do świeżych warzyw i owoców jest ograniczony, można ubogacić swoją dietę stosując suplementy diety.  Cynk, witaminy, białko i aminokwasy skutecznie pomogą w pielęgnacji włosów

Pielęgnacja

Od sztucznych szamponów wybierajmy te z naturalnymi składnikami opartymi np. na ziołach. Nie wysuszają one skóry głowy w tak dużym stopniu jak pozostałe szampony. Zmiana codziennych nawyków może diametralnie odmienić nasze włosy i skórę głowy. Ograniczenie używania lokówki, prostownicy i suszarki do włosów znacznie zmniejszy wysuszenie włosa i skóry głowy. Jednakże nie przesadzajmy, jeśli pojawi się potrzeba wyjścia z domu z mokrymi włosami, to koniecznie wysuszmy je suszarką do końca. Najlepiej za pomocą chłodnego nawiewu. Dodatkowo podczas mycia włosów nie zapomnijmy o wmasowaniu szamponu (masaż poprawia ukrwienie skóry głowy i wzmacnia cebulki włosów). Zmniejszmy także stosowanie lakierów i innych środków do stylizacji włosów, które je obciążają. Ponadto intensywne zabiegi fryzjerskie (farbowanie i trwała) skutecznie niszczą włosy, odłóżmy te przyjemności do czasu wzmocnienia włosów.

Domowe sposoby

Wybór domowych metod jest przeogromny, każdy powinien znaleźć najbardziej odpowiadający mu sposób pielęgnacji włosów. Dobrym pomysłem jest stosowanie olejków (rozmarynowy, łopianowy, kokosowy, z pokrzywy, z oliwek, z czarnuszki, z imbiru). Do tego poleca się stosowanie naturalnych płukanek np. ze skrzypu polnego i łopianu, rumianku czy pokrzywy. Niekoniecznie częste, ale systematyczne stosowanie płukanek widocznie przeciwdziała łamaniu się włosów i wzmocni naczynia krwionośne skóry głowy. Dla cierpliwych polecamy maseczki do włosów z cebuli, jajek i innych naturalnych składników.

Nasze porady

Jesienne wypadanie włosów jest stanem, który przemija samoistnie. Warto w tym czasie wesprzeć skórę i organizm środkami pielęgnacyjnymi oraz suplementami diety. Do stosowania na co dzień polecamy szampon mineralny, a dla osób z problemami skóry głowy (łojotok, łupież, łuszczyca) szampon przeciwłupieżowy. Dodatkowo, aby dbać o skórę i włosy od wewnątrz, warto sięgnąć po płynne witaminy np. DuoLife Collagen, stworzony z myślą aby dbać o Twoją skórę, włosy i paznokcie.

 

Dlaczego na jesień wypadają włosy?

Domowe sposoby na zbicie gorączki

Dlaczego na jesień wypadają włosy?

Black Firady z Dr. Nona

Nowszy wpis