Zacznijmy od tego, że nazwa Witamina D jest bardzo ogólna. Odnosi się ona do związków z grupy steroidów, które wykazują działanie przeciwkrzywiczne. Najważniejsza dla nas jest witamina D3 (cholekalcyferol), a tuż po niej witamina D2 (ergokalcyferol). Właściwy poziom tych witamin ma szczególne znaczenie w okresie rośnięcia, ponieważ wpływają na prawidłowy rozwój kości, a gdy już się rozwiną- dbają o ich dobrą kondycję.
Spośród około 30 000 ludzkich genów, witamina D wpływa aż na około 2 000 i bierze udział w około 200 reakcjach chemicznych w naszym organizmie. Jest obecna w niemal każdym typie komórki w ludzkim ciele i tkance.
Można ją przyjmować poprzez odżywianie oraz w postaci suplementów diety i oczywiście wystawiając swoje ciało na działanie promieni słonecznych. Rozpuszcza się w tłuszczach, przez co łatwo jej później krążyć w surowicy krwi. D3 ułatwia przyswajanie fosforanów i wapnia przez nasze nerki oraz układ pokarmowy. W konsekwencji wpływa to na mineralizację kości i ich prawidłowy rozwój. Zamienia ona fosfor organiczny w nieorganiczny i wyrównuje poziom wapnia oraz fosforu w organizmie. To wszystko przekłada się na dobrą kondycję i rozwój naszych kości. Ponadto poprawia funkcjonowanie układu krążenia, mięśnia sercowego i pomaga w utrzymaniu szczupłej sylwetki. Przewaga witaminy D3 nad D2 polega na jej wyższym poziomie skuteczności w naszym organizmie. Różnica natomiast polega na tym, że znajdziemy je w innych produktach spożywczych.
Ergokalcyferol, czyli witamina D2 znajduje się w drożdżach i grzybach. Natomiast witaminę D3 (cholekalcyferol) uświadczymy w produktach pochodzenia zwierzęcego:
oraz w mniejszych ilościach w
Nie zapominajmy o najbardziej znanym źródle witaminy D3- słońcu ?. Na wyprodukowanie wystarczającej ilości tej witaminy, organizm potrzebuje około 20 minut dziennie. Przy czym należy odsłonić jak największą ilość skóry. Zważmy jeszcze uwagę na to, że w czasie jesienno-zimowym ilość promieni słonecznych jest stosunkowo mniejsza niż latem, przez co należy wydłużyć czas przebywania na zewnątrz. Dodatkowo zimą zakrywamy nasze ciała ciepłymi ubraniami praktyczne od stóp do głów, co nie pomaga skórze w produkcji tej witaminy. Dlatego szczególnie zimą decydujmy się na częste spacery. Zimowe pejzaże także mają swoje uroki ?.
Nie tak łatwo jest stwierdzić niedobór witaminy D. Możemy jedynie podejrzewać taką sytuację, gdy spędzamy na słońcu bardzo mało czasu i nie spożywamy ryb. Typowe objawy niedoboru to:
Są to objawy, które mogą mieć zupełnie inną przyczynę występowania. Dlatego w celu potwierdzenia podejrzeń zaleca się wykonanie badania na poziom witaminy D.
Niedobór witaminy D w Polsce jest zjawiskiem powszechnym. Wynika to między innymi z małego nasłonecznienia strefy klimatycznej, w której się znajdujemy. Co ciekawe, niektóre produkty w Polsce wzbogaca się właśnie o witaminę D3, jest to głównie margaryna i płatki śniadaniowe.
Zarówno niedobór, jak i przedawkowanie mogą być groźne dla naszego organizmu. Do sytuacji przedawkowania może dojść, gdy intensywnie przyjmujemy Witaminę D3 w suplementach diety czy lekach, a do tego dużo przebywamy na słońcu. Objawami mogą być:
Nie zamartwiajmy się, jeżeli przebywamy całe dnie na słońcu. W ten sposób nie przedawkujemy witaminy D, ponieważ jej część jest gromadzona w tkance tłuszczowej „na później”, a wtedy proces produkcji tej witaminy znacznie zwalnia. Stosując zbilansowaną dietę, także nie przedawkujemy tej witaminy. Należy jednak uważać z suplementacją witaminy D. Stosujmy się do zaleceń spożycia na opakowaniach i nie przekraczajmy sugerowanych porcji lekarstw czy suplementów.
O ile przeciwwskazań do wychodzenia na zewnątrz jest naprawdę niewiele (i deszcz nie jest jednym z nich?), to do przyjmowania witaminy D w pożywieniu istnieje ich kilka. Może to być nadwrażliwość czy uczulenie na składnik preparatu albo pokarmu, z którego pozyskujemy tę witaminę. Witamina D reaguje z glikozydami naparstnicy, lekami zawierającymi magnez, lekami przeciwpadaczkowymi, ryfampicyną, tiazydami czy parafiną ciekłą. Nie zaleca się także jej przyjmowania przy niewydolności nerek, wapniowej kamicy nerek oraz braku aktywności hydroksylazy cholekalcyferolu (witaminy D3) w wątrobie i nerkach.
To naturalne, że najzdrowiej jest, gdy wytwarzamy witaminę D3 w trakcie przebywania na słońcu i stosujemy zbilansowaną dietę. Jednakże w czasie jesienno- zimowym warto wspomóc swój organizm rozsądnymi dawkami tej witaminy. Suplementy diety nie zrobią nam krzywdy, jeśli będziemy je stosować zgodnie z zaleceniami.
Sprawdź, które suplementy Dr. Nona zapewnią Ci codzienną dawkę witaminy D!