Maść Chińska, Maść Tygrysia na bóle

czerwona maść chińskaChińska Maść Tygrysia, czyli Tiger balm. Jest to potoczna nazwa rozgrzewających maści leczniczych i przeciwbólowych. Specyfiki pochodzące od różnych producentów, różnią się składem oraz możliwościami zastosowań.  Znana także jako „maść z kotkiem” dzieli się na dwa rodzaje, białą o łagodnym działaniu, stosowana przy migrenowych bólach głowy i lekkich bólach mięśniowych czy ukąszeniach owadów. Drugi rodzaj to maść czerwona (o pomarańczowym kolorze) stosowana w bólach pochodzenia reumatycznego i bólach o silnym nasileniu.

Historia

Ziołową mieszankę opatentował zielarz chińskiego pochodzenia Aw Chu Kin w 1870 roku, w Birmie. Posiadał on w latach 70.  XIX wieku własny sklep z autorskimi maściami przeciwbólowymi, które sygnował wizerunkiem tygrysa. Dlaczego akurat tygrys? Zwierze to w kulturze dalekiego wschodu jest symbolem siły i witalności. Dzięki tej ilustracji maść „z kotkiem” do dzisiaj kojarzy się z lekiem przywracającym siłę i zdrowie. Synowie Aw Chu Kina w latach 20. XX wieku otworzyli fabrykę maści tygrysiej w Singapurze. Fabryka prosperuje do dzisiaj, posiada swoją stronę internetową (kliknij, aby wejść) w języku angielskim i chińskim.

czerwona masc chinska

Skład maści tygrysiej

Skład oryginalnej maści tygrysiej prezentuje się następująco: Kamfora- 25%, Mięta- 10 %, Olejek kajeputowy- 7 %, Mięta pieprzowa – 6 %, Olejek goździkowy- 5 %, Olej Cynamonowy- 5 % oraz baza maści.

Jak można łatwo zauważyć, do produkcji maści nie użyto żadnego tygrysa ;). Składy maści wzorujących się na oryginalnej są bardzo podobne, można na przykład spotkać dodatki olejków eterycznych takich jak: lawendowy, eukaliptusowy, palmowy czy mentol.

Zastosowanie

Mentol, czyli jeden z głównych składników maści ma właściwości inhalujące. Pomaga przez to w przypadku zatkanych zatok i przeziębieniu. Maść pomaga również na:

– bóle mięśni i stawów, bóle pochodzenia reumatycznego, nerwobóle,

– skręcenia, zwichnięcia i stłuczenia,

– zmęczone, opuchnięte stopy i nogi,

– bóle pleców, bóle karku, głowy, bóle menstruacyjne,

– ukąszenia owadów i podrażnienia skóry,

Maść idealnie nadaje się do masażu rozgrzewającego, polecanego nie tylko sportowcom, ale także każdemu, kto chce przynieść ulgę zmęczonym mięśniom.

Sposób użycia:  

Niewielką ilość maści należy nanieść i delikatnie wmasować w obolałe miejsce. Przy bólach głowy wmasować lek w skronie i skórę powyżej nosa. Maść jest tylko do użytku zewnętrznego. Należy unikać kontaktu maści z okolicami oczu, jej intensywny zapach może powodować łzawienie i dyskomfort. Nie nadaje się do stosowania u dzieci poniżej drugiego roku życia.

Przy obrzęku śluzówki nosa związanym z katarem, maść można stosować jako olejek eteryczny do wdychania. Odrobinę rozpuszczamy w kąpieli wodnej i robimy inhalację. Natomiast nacieranie klatki piersiowej i obolałych miejsc rozgrzewającą maścią tygrysią, powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych oraz poprawę krążenia krwi w skórze i tkance podskórnej, co wywołuje uczucie ciepła, a ból znika.
sol do kapieli z morza martwego dr nona

Nasze rekomendacje

Dr. Nona natomiast na ból mięśni poleca Balsam do Ciała Solaris, a na bóle kostno- stawowe Reumoseen. Dodatkowo zalecane są kąpiele z dodatkiem soli z Morza Martwego, które znajdziecie na przykład w kwartecie soli.
Maść Chińska, Maść Tygrysia na bóle

Bar kroplówkowy i ,,koktajl” witaminowy

Maść Chińska, Maść Tygrysia na bóle

Witamina D, podstawowe informacje

Nowszy wpis