Ogródek wertykalny, czyli pionowy ogród

ogrodek wertykalny dr nonaPionowy ogród

Ogródek wertykalny, pionowy ogród czy zielona ściana to trend, który rozprzestrzenia się w Polsce coraz szybciej. Polega on na umiejscowieniu roślin obok siebie, w pozycji pionowej tworząc żywą ścianę. Rośliny ułożone w taki sposób zajmują znacznie mniej przestrzeni, niż rozstawione po ziemi, przez co są świetnym rozwiązaniem dla małych mieszkań.

Najlepszym wyborem na umiejscowienie ogrodu, to ściana naprzeciwko okna wychodzącego na zachód lub południe. Przy takim ułożeniu, rośliny otrzymają najwięcej światła. W Polsce są już dostępne w sprzedaży specjalne moduły do budowania ogródków wertykalnych. Moduły z łatwością łączy się ze sobą, tworząc ścianę o dowolnym rozmiarze. Dodatkowo można taką konstrukcję doposażyć w system nawadniający.

Plusy wertykalnego ogrodu:

  • oryginalny i ciekawy wygląd,
  • oszczędność miejsca,
  • ogranicza ilość kurzu w pomieszczeniu, przez co „ułatwia życie” alergikom,
  • reguluje poziom wilgotności w powietrzu,
  • pomaga wygłuszyć mieszkanie.

Minusy

  • konstrukcja może odstawać od ściany na 20-40 cm,
  • stwarza obciążenie dla ściany. Jeden metr kwadratowy ogrodu wertykalnego może ważyć od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu kilogramów,
  • nieodpowiednia izolacja może spowodować zamoczenie ściany.

pionowy ogrodek dr nonaCo wybrać?

To zależy, jaki efekt chcemy uzyskać. Ściana obłożona roślinami ozdobnymi będzie wyglądała urzekająco, a rośliny pnące stworzą natomiast piękny efekt zielonej fali. Dla fanów rozwiązań wielofunkcyjnych polecamy wykorzystać miejsce w doniczkach na zioła. Tym sposobem nasz piękny ogródek dostarczy nam świeżych przypraw o każdej porze roku, posłuży za naturalną apteczkę, czy nawet za wielki odświeżacz powietrza ?. Dobrym wyborem może okazać się bazylia, oregano, majeranek, mięta, tymianek, kolendra, a nawet niektóre gatunki warzyw jak rukola, szczypiorek, jarmuż, cykoria czy szpinak.

 

Ogródek wertykalny, czyli pionowy ogród

Co pomoże na wiosenne przesilenie?

Ogródek wertykalny, czyli pionowy ogród

Przyczyny otyłości

Nowszy wpis