Przyczyny otyłości

Otyłość to problem, z którym zmaga się coraz więcej osób, w tym także dzieci! Pierwszym krokiem w walce z nadmiarem kalorii jest zrozumienie, dlaczego tak się dzieje? Co jest przyczyną?

Dopiero później należy szukać odpowiedniego dla siebie rozwiązania. Pamiętajmy, że otyłość może być nie tylko chorobą samą w sobie, ale też objawem tego, że w naszym organizmie dzieje się coś niedobrego. Stąd też wykonywanie badań kontrolnych i innych zalecanych indywidualnie -może mieć znaczący wpływ na odnalezienie przyczyny nadwagi.

Przykładowe przyczyny otyłości

  • Niewykryte choroby. Na przykład nieleczona niedoczynność tarczycy, nadczynność nadnerczy czy w przypadku mężczyzn, niedobór hormonów płciowych. Do rozwoju otyłości może przyczynić się także długoterminowe stosowanie niektórych leków
  • „Takie geny”. Czyli jedno z ulubionych usprawiedliwień większości z nas. Obciążenie genetyczne owszem istnieje, ale efektem tego najczęściej jest niewystarczające hamowanie łaknienia.
  • Siła nawyku i nicnierobienie. Z pewnością niejednokrotnie zdarzyło Ci się sięgnąć po jeszcze jedną kostkę czekolady, podczas gdy już wcale nie masz na nią takiej ochoty. Z nudów człowiek potrafi zjeść znacznie więcej niż potrzebuje. W tej sytuacji przyjemność związaną z nawykiem, jakim jest sięganie po jedzenie, można zastąpić inną przyjemną czynnością. Dobrym pomysłem są zajęcia w klubach, nie tylko sportowych, kilkudniowe wyjazdy np. do SPA, czy nawet piesze wycieczki po okolicy. Pomysły na ciekawe zorganizowane własnego czasu skutecznie spychają nasze myślenie na inny tor. Takie aktywności pomogą nam przełamać siłę dotychczasowych, niezdrowych przyzwyczajeń, ale aby to osiągnąć- trzeba wcielić je do życia codziennego.
  • Niedostosowanie swoich nawyków do zmian naszego ciała. Jak to się dzieje, że dzieci mogą jeść kilogramy czekolady, pić litry soków owocowych, a efekty cukrowych dawek nie są widoczne na brzuchu i pośladkach tak jak u mnie? Jak wiadomo, dzieci potrzebują mnóstwo energii, witamin i minerałów, ponieważ szybko rosną. Osoby wchodzące w wiek dorosły potrzebują stosunkowo mniej wartości energetycznych- i tu należy zwrócić uwagę na to, czy nadal odżywiamy się jak dziecko, czy jak osoba dorosła? Idźmy dalej, osoby w wieku średnim potrzebują jeszcze innego zestawu minerałów i witamin niż lata wcześniej, będąc osobą dorosłą. Osoby starsze z kolei potrzebują jeszcze innej mieszanki witamin i minerałów. Człowiek zmienia się bez ustanku, stąd przez całe życie nasza dieta powinna być modyfikowana i dopasowywana do naszych aktualnych potrzeb.
  • Życie w ciągłym stresie oraz zaburzenia psychoemocjonalne. Wraz z alkoholem i innymi używkami, jedzenie jest jednym ze sposobów radzenia sobie ze stresem. Dlaczego? Spożywanie posiłku powoduje wydzielanie endorfin, przez co dla wielu osób, kawałek ulubionego ciasta jest sposobem na poprawę humoru i dostarczeniu sobie trochę hormonu szczęścia.
  • Brak czasu. Pozornie niezwiązane z tematem, ale… W wyniku jego braku staramy się odnaleźć dodatkowe minuty w czynnościach codziennych. Na przykład ograniczając czas spędzony na gotowaniu. W ten sposób uciekamy się do spożywania jedzenia typu fast food. Oczywiście nie każde zamówione jedzenie, jest ” złe i tłuste” aczkolwiek często nie może się ono równać z domową zupą czy własnoręcznie przygotowaną sałatką.

Wspomagaj odchudzanie

Zdrowe jedzenie, oraz aktywny tryb życia warto wspomóc dodatkową siłą. Świetnym dodatkiem jest Herbata odrodzeniowa Gonseen. Nie tylko oczyści nasz organizm, ale także wzmocni odporność organizmu. Zioła lecznicze wchodzące w skład herbaty są bogate w białko oraz biologicznie aktywne substancje.

Przyczyny otyłości

Ogródek wertykalny, czyli pionowy ogród

Przyczyny otyłości

Dezodoranty Dr. Nona

Nowszy wpis