Grupa krwi i dieta

Ostatnio dużą popularnością cieszy się dieta dopasowana do grupy krwi. Co warto wiedzieć, jeżeli chcemy dopasować sposób odżywiania do naszej grupy krwi? 

Uczeni odkryli, że między komórkami krwi, a substancjami zawartymi w jedzeniu, zachodzi reakcja chemiczna, a jej charakter zależny jest od grupy krwi.

Grupa krwi O

Ludzie z grupą krwi 0, to spadkobiercy najstarszych cech – to tzw. myśliwi. W diecie osoby z grupą krwi 0 powinny znajdować się mięsa, a odstawić powinno się potrawy mączne i słodkie. Jedząc czerwone mięso, np. wieprzowinę, osoba z tą grupą krwi może schudnąć. Dla myśliwych korzystne będzie spożywanie ryb, cebuli, pora, pietruszki, morskich alg. Wszystkie potrawy mączne, chleb, jajka czy produkty mleczne mogą źle wpływać na naszą dietę. Cenne rady dla grupy 0:

 1. Zjadaj: algi, owoce morza, wątróbki, czerwone mięso, szparagi, brokuły i szpinak.
 2. Unikaj: bekonu, wieprzowiny, gęsi, udźca wieprzowego, szynki i wędlin.
 3. Zjadaj ryby, jednak unikaj kawioru i wędzonego łososia.
 4. Poleca się oliwę z oliwek i wszystkie oleje roślinne (oprócz kukurydzianego). Jako przekąska: orzechy włoskie i pestki z dyni.
 5. Unikaj pomarańczy, mandarynek, jeżyn i poziomek! Podobnie unikać należy soków z pomarańczy, kapusty i jabłkowych.

Grupa Krwi A

Osoby z tą grupą krwi to tzw. rolnicy. Najlepszą dietą dla takich osób jest dieta wegetariańska. Ta grupa osób powinna odstawiać produkty mięsne na korzyść dań z białkiem roślinnych, produktów zbożowych, warzyw. Wskazana jest żywność czysta, świeża, zdrowa. Osoby z tą grupą krwi mają bardzo wrażliwy układ pokarmowy, a także predyspozycje do chorób serca, naczyń krwionośnych, chorób onkologicznych i cukrzycy. Odchudzaniu będą sprzyjać oleje roślinne, produkty sojowe, warzywa i ananasy.

Cenne porady:

 1. Można spożywać neutralne mięso drobiowe i z indyka.
 2. Wskazane są ryby: karp, pstrąg, łosoś, makrela, a także ślimaki.
 3. Unikaj oleju arachidowego, sezamowego i kukurydzianego.
 4. Unikaj zwykłej fasoli i bobu miodowego na korzyść dla fasoli, grochu, czarnego bobu czy soczewicy.
 5. Chleb i bułki mogą tuczyć, warto zamienić je na placuszki z ryżu, chleb z mąki sojowej, chleb ze skiełkowanej pszenicy.
 6. Unikaj bakłażanów, batatów, pieczarek, żółtej i zielonej papryki, białej kapusty, ziemniaków, ostrej papryki, oliwki i pomidorów.
 7. Unikaj pomarańczy, bananów, słodkich dyń, orzechów kokosowych, mango i mandarynek na korzyść dla moreli, ananasów, wiśni, jeżyny, rodzynek, fig, żurawiny.
 8. Unikaj keczupu u majonezu!

Grupa krwi B

Osoby z tą grupą krwi to tzw. koczownicy. Są to typy silne, zrównoważone i z silnym systemem immunologicznym. Zaletą tej grupy jest możliwość spożywania szerokiej grupy produktów w tym również mleka. Spożywanie warzyw zielonych, mięsa, jajek, wątróbki i pasztetowej będą wspierać proces chudnięcia. Jednak kukurydza, soczewica, arachidy, sezam czy pszenica będą ten proces znacznie utrudniać. Cenne rady dla osób z grupą krwi B:

 1. Można spożywać baraninę, mięso kozie, jagnięce, królicze i z jelenia, jednak unikać należy wieprzowiny, bekonu, szynki.
 2. Z owoców morza wskazane jest jedzenie kawioru z jesiotra, flądry, okonia, sandacza, natomiast unikać należy krabów, żab, węgorzy, ostryg, krewetek i raków.
 3. Niestety, osoby w tej grupie będą musiały unikać lodów, jaj gęsich, kaczych i przepiórczych.
 4. Wskazane jest korzystanie z oliwy z oliwek.
 5. Wskazane są kasze i mąki owsiane, otręby i płatki owsiane, ryż dmuchany w przeciwieństwie do kaszy gryczanej, kukurydzy, płatków kukurydzianych, pop-cornu.
 6. Unikaj awokado, oliwek, pomidorów, rzodkiewki, karczocha, rabarbaru.

Grupa krwi AB

Ten typ grupy krwi występuje bardzo rzadko, jest wynikiem procesu ewolucji. By skutecznie tracić na wadze, wystarczy spożywać czerwone mięso, fasolę, nasiona, kukurydzę oraz grykę i pszenicę. Unikać należy tofu, owoców morza, produktów mlecznych, zielonych warzyw, ananasów. Cenne rady dla osób z tą grupą krwi:

 1. Mięsa wskazane to baranina, mięso z królika, jagnięcia i indyka. Unikać należy bekonu, wołowiny (również mielonej), wieprzowiny, szynki.
 2. Spożywaj ryby łososiowate, makrele, ślimaki, sardynki.
 3. Wskazane są sery domowe, jogurty, kefiry, kozie mleko. Unikać należy lodów, bitej śmietany, sera amerykańskiego.
 4. Wskazane jest spożywanie oliwy z oliwek i jednoczesne unikanie olejów kukurydzianego, sezamowego, słonecznikowego.
 5. Można spożywać orzechy włoskie i kasztany jadalne.
 6. Zboża i kasze również są wskazane: kasza owsianka, otręby owsiane i ryżowe.
 7. Unikaj słodkiego pieczywa z kukurydzy, a sięgaj po chleb pszenny, żytni, sojowy.
 8. Unikaj awokado, karczocha, żółtej i zielonej papryki, kukurydzy i oliwek. Bez obaw sięgaj po kapustę liściastą, warzywa liściowe, buraki, ogórki, pietruszkę, seler.
 9. Wskazane owoce to: ananasy, winogrona, wiśnie, grejpfrut, kiwi, żurawina, agrest, cytryny, śliwki.
Dlaczego maseczka iłowa Dr Nona jest wyjątkowa?

Dlaczego maseczka iłowa Dr Nona jest wyjątkowa?

Grupa krwi i dieta

Woda kokosowa identyczna jak ludzkie osocze

Nowszy wpis