Mini-medytacje na codzienny stres

sunset-691848_640

Szkodliwość stresu została potwierdzona. Wydaje się jednak niemożliwym by zmniejszyć jego poziom w czasach wiecznego przepracowania i goniących terminów. Czy można znaleźć czas na zdrowy relaks w ciągu dnia? 

Mini-medytacja to techniki, które można wykorzystać w trudnych i niepokojących sytuacjach. Pomagają się skupić, zebrać energię i przeorganizować dzień – dzięki temu zachowujemy lepszy nastrój. Najważniejsze jest jednak to, ze wystarczy 30 sekund, by sobie pomóc.

Body Scan 

Ta metoda polega na położeniu się na ziemi i kilku minutach (3-5) głębokiego oddychania. Jako, że warunki w pracy mamy ograniczone, mini-medytacja zezwala na przyjęcie pozycji stojącej i skupienie się na relaksie przez mniej niż minutę. Technika polega na przyjęciu postawy wyprostowanej, ze stopami płasko przylegającymi do podłogi. Przenosimy świadomość na początku właśnie na stopy, staramy się poczuć je jako rozluźnione. Przenosimy się dalej na kolejne części ciała: golenie i łydki, uda, pośladki, brzuch, klatka piersiowa itp. Na samym końcu skupiamy się na twarzy i jej częściach: ustach, nosie, policzkach, powiekach, czole. Weź głęboki oddech, odczuj go w całym ciele, wizualizuj sobie przepływ energii od nosa po czubki palców u stóp. Całość powinna zająć Ci minutę. Nie ma przeciwwskazań, by nie wykonać ćwiczenia w dłuższym czasie.

Metta Bhavana, czyli kochająca dobroć

To druga technika mini-medytacji, która pomoże w przypadku negatywnych emocji, np. w momencie kłótni, odczuwania złości. Jej regularne stosowanie poprawia sen, koncentrację i cały nastrój. By wykonać tę technikę należy usiąść, zamknąć oczy i wziąć kilka głębokich wdechów, rozluźniając się przy każdym wydechu. Z każdym wdechem myśl o ciepłych emocjach jak dobroć, miłość, przyjaźń – możesz wizualizować sobie przy tym ważne i bliskie osoby. W momencie wydechu pomyśl o osobie, która wywołała negatywne emocje. Staraj się myśleć o niej neutralnie, bez negatywnych emocji. Wyszeptaj: „niech będzie kochany, niech będzie mu dobrze, niech będzie szczęśliwy”. (may they be loved, may they be well, may they be happy). W końcu przejdź do myślenia o wszystkich tych ludziach jednocześnie, pozwól pozytywnym emocjom zdominować swój nastrój. Otwórz oczy.

Oddychanie brzuchem 

Ta metoda jest świetna przy walce z negatywnymi emocjami i złą energią. Kiedy czujesz się się źle, odczuwasz złość, połóż jedną dłoń na brzuchu i drugą na klatce piersiowej. Skup się na klatce piersiowej, która nie powinna się poruszać podczas oddychania. Ruszać powinien się brzuch. W czasie wdechu myśl o pozytywnej energii, a w trakcie wydechu o złych emocjach, których się pozbywasz. Nawet kilka oddechów przynosi ulgę.

Czytaj również: 

 

Mini-medytacje na codzienny stres

DIY: domowa maseczka z błota z Morza Martwego

Mini-medytacje na codzienny stres

Szkodliwy wpływ ubrań na zdrowie

Nowszy wpis