Czym jest koenzym Q10?

koenzym q10

Chyba każda kobieta korzystająca z internetu i lubiąca dobrą pielęgnację słyszała coś o koenzymie Q10. Pytanie tylko, czym właściwie jest ten składnik? 

Podejmujemy się tutaj niełatwego zadania wyjaśnienia, czym jest koenzym Q10. W zasobach internetu można wygrzebać, że mimo posiadania wielu cech podobnych do witamin, witaminą on nie jest. To substancja, która łatwo rozpuszcza się w tłuszczach i ma silne działanie antyoksydacyjne.

Co daje koenzym Q10?

koenzym q10

Składnik ten jest odpowiedzialny za wytwarzanie i magazynowanie energii, zapewnia też prawidłowy przebieg procesów życiowych w komórkach organizmu. Dodatkowo chroni komórkę przed działaniem wolnych rodników i poprawia dotlenienie tych komórek. Przechowywany jest głównie w ścianach komórkowych i mitochondriach (częściach komórki, tzw. organellach).

Właściwości koenzymu Q10 wynikają również z działania antyoksydacyjnego – ma więc właściwości antynowotworowe. Oprócz działania zapobiegającego odkładaniu się cholesterolu w tętnicach, koenzym Q10 ma również właściwości naprawcze – zapobiega powstawaniu negatywnych zmian.

Koenzym Q10 wspomaga leczenie

Jego stosowanie jest zasadnicze przy leczeniu takich dolegliwości, jak:

  • miażdżyca,
  • cukrzyca typu II,
  • choroba Parkinsona,
  • choroba Alzheimera,
  • niewydolność krążenia,
  • nadciśnienie,
  • paradontoza,
  • choroba niedokrwienna serca.

Koenzym Q10 stosowany przyśpiesza przemianę materii. Pomaga również w przypadku zespołu przewlekłego zmęczenia, wzmacnia też odporność organizmu. Stosowanie koenzymu Q10 jest w ważne w przypadku walki z otyłością. Z kosmetycznego punktu widzenia ma znaczenie z uwagi na działanie:

  • redukujące zmarszczki,
  • uelastycznienia skóry,
  • wygładzenia skóry,
  • ochronę przed promieniowaniem UV,

Dodatkowe informacje o koenzymie Q10

Ciekawostką jest to, że do tej pory nie stwierdzono skutków ubocznych przy stosowaniu tego składnika. Fakt ten może nie dziwić, ponieważ jest on również produkowany w naszym organizmie, jest więc dla nas naturalny. Niestety jednak z wiekiem maleje zdolność do wytwarzania tej substancji, dlatego warto dbać o zbilansowaną dietę, a w ostateczności sięgnąć po dodatkową suplementację. Osoby stosujące leki obniżające poziom cholesterolu powinny pamiętać, że leki te mogą powodować niedobór koenzymu Q10. Również osoby pracujące fizycznie lub uprawiający dużo sportu powinny zadbać o dostarczenie większej ilości tej substancji (około + 10 mg).

Zapotrzebowanie na koenzym Q10, wg. rosliny-lecznicze.pl:

30-40 lat = 2,5-5 mg

40-60 lat = 20 mg

60+ = 30 mg

Występowanie koenzymu Q10

Substancję tę znajdziemy w produktach spożywczych:

Produkt

Ilość koenzymu Q10 µg/g

Mięso renifera

157,9

Olej rzepakowy

63,5

Wołowina

36,5

Wątróbka wieprzowa

22,7

Szynka wieprzowa

20,0

Tuńczyk

15,9

Śledź

15,9

Kurczak

14,0

Pstrąg

8,5

Czarna porzeczka

3,4

Kalafior

2,7

Groch

2,7

Jogurt

2,4

Fasola

1,8

Marchew

1,7

Truskawki

1,4

Pomarańcze

1,4

Jabłka

1,3

Ser żółty

1,3

Jajka

1,2

Pomidory

0,9

Ziemniaki

0,5

Mleko 1,5%

0,1

  

Czym jest koenzym Q10?

Domowe sposoby na rozdwojone końcówki

Czym jest koenzym Q10?

Obgryzanie skórek przy paznokciach

Nowszy wpis