Współcześnie, w dobie rozwiniętej komunikacji i ogólnej dostępności środków transportu, podróżowanie stało się powszechne. Korzystamy z dobrodziejstw, jakie dają nam ciepłe kraje lub wyruszamy, by oglądać polskie, nieznane nam dotąd krajobrazy. Wybierając się się na wycieczkę w myśl zasady “lepiej dmuchać na zimne” zabierzmy ze sobą leki i kosmetyki, które będą stanowić naszą pierwszą pomoc.
Niezależnie, czy w podróż wybieramy się samolotem, rowerem czy samochodem powinniśmy mieć przy sobie podręczny zestaw leków i środków opatrunkowych. Z reguły wypadki spotykają nas w najmniej oczekiwanym momencie. Gdy są nagłe, tak jak w przypadku ataków duszności lub poważnych skaleczeń nawet sekundy mogą decydować o powodzeniu akcji ratowniczej.
Podręczną apteczkę powinniśmy skompletować w zależności od tego, gdzie wyjeżdżamy. Można też ustalić standardowy zestaw, przydatny w każdych okolicznościach. Jego podstawowymi składnikami powinny być środki stosowane przy przeziębieniu, przeciwbólowe, przeciwalergiczne. Niezbędne jest zabranie ze sobą leku na dolegliwości trawienne – preparatu przeciw biegunce, płynu nawadniającyego. Zalecamy także umieszczenie w swej apteczce uspokajającej herbaty ziołowej, np. Gonseen Dr. Nona. W dalszej kolejności znajdują się środki odstraszające owady, do odkażania ran, a także puder przeciwgrzybiczy. Sprawdza się posiadanie kosmetyków z filtrem UV oraz tych, które zniwelują skutki poparzenia słonecznego, np. Balsam Solaris Dr Nona.
Wybierając się w podróż do kraju położonego za granicami naszego kraju warto dowiedzieć się, czy Polska podpisała z nim umowę o świadczeniach medycznych. Wiedza ta przyda się wtedy, gdy dojdzie do wypadku i będzie trzeba skorzystać z pomocy medycznej. W daleką podróż warto także zaopatrzyć się w węgiel medyczny, krople żołądkowe, środek na zgagę. Najbardziej problematyczną dolegliwością w podróży jest biegunka, ponieważ w środkach transportu mamy utrudniony dostęp do toalety.
Jeżeli wsiadamy do samolotu przeziębieni lub z alergicznym nieżytem nosa, objawiającym się obrzękiem górnych dróg oddechowych, odczuwać możemy ból uszu podczas startu i lądowania. W przebiegu przeziębienia w podróży konieczne będzie picie dużej ilości płynów oraz zastosowanie tabletek na katar lub kropli do nosa, które obkurczą błonę śluzową. Objawy przeziębienienia, zwłaszcza kataru powinny także ustąpić po wcieraniu w nos od strony zewnętrznej i wewnętrznej Kremu do rąk i paznokci Dr. Nona. Ból uszu, pojawiający się podczas manewrów samolotu można zniwelować dzięki żuciu gumy i ssaniu pastylek, które spowodują, że ślina będzie częściej przełykana. W samolocie może także zdarzyć się atak choroby lokomocyjnej. Na przykre objawy związane z jego wystąpieniem powinny przygotować się zwłaszcza te osoby, u których dolegliwość ta występowała już wcześniej.
Drobne otarcia i skaleczenia mogą przytrafić się wszędzie, nie tylko w podróży. Środkami do użytku zewnętrznego, przydatnymi w opatrzeniu ran będzie przede wszystkim woda utleniona, spirytus salicylowy, wyjałowiona gaza, plastry, bandaże zwykłe i elastyczne. Przyda się także maść przeciwbólowa, łagodząca urazy stawów i mięśni oraz preparat do odkażania skróry, chociażby popularna gencjana lub nadmanganian potasu.