Problemy kobiecego brzucha

brzuchSporo schorzeń i dolegliwości, z jakimi zmagają się kobiety skupia się właśnie w obrębie brzucha – począwszy od zaburzeń związanych z cyklem menstruacyjnym na wzdęciach i skurczach jelit kończąc. Wzdęcia powstają przede wszystkim na skutek nieregularności lub nieprawidłowości procesów trawiennych.

Do innych przyczyn obrzmienia okolic brzucha, które powodują uczucie ciężkości i opuchnięcia należy zespół napięcia przedmiesiączkowego, zażywanie tabletek antykoncepcyjnych, zespół jelita drażliwego, spożywanie alkoholu, dieta bogata w sól, przetworzona żywność, zbyt mała ilość białka w pokarmach, nietolerancja na niektóre pokarmy np. mleko, śmietanę, spożywanie zbyt dużych ilości tłuszczy.

Proces trawienia jest serią reakcji chemicznych, które zachodzą w układzie pokarmowym. Jedzenie zamieniane jest podczas niego na na składniki, z których czerpana jest energia i wartości odżywcze. To, czego nasz organizm nie jest w stanie przetworzyć wędruje do przez jelita do kiszki stolcowej. Część z resztek powoduje, że do jelit zostają wydzielane niewielkie ilości metanu, tlenu i azotu, które swobodnie się przemieszczają i nie powodują parcia na ścianki jelit. Problem powstaje, kiedy w związku z nietolerancją pokarmową pojawia się wiele różnych gazów, wywołujących wysokie ciśnienie, które powoduje powstawanie bólów brzucha.

Produkcję tych gazów nasila spożywanie warzyw: fasoli, brokuł, kapusty, brukselki, cebuli, szparagów, karczochów, niektórych owoców – jabłek, brzoskwiń, gruszek. Jeżeli chcemy pozbyć się nieprzyjemnego uczucia wzdęcia należy w stopniu umiarkowanym spożywać napoje gazowane oraz soki z duża zawartością cukru, uważać na błonnik, którego dawkę w jadłospisie powinniśmy zwiększać stopniowo.

Najskuteczniejszą i chyba najprostszą terapią w walce ze wzdętnym brzuchem jest picie co najmniej 8 szklanek wody w ciągu dnia. Podobnie działać będą napoje z minimalną zawartością kaloryczną oraz herbaty ziołowe, np. Gonseen Dr. Nona, pomagająca usuwać toksyczne substancje z organizmu. Zalecane jest także picie Płynu do płukania jamy ustnej Dr. Nona, rozcieńczonego w proporcji 1:1 z przegotowaną lub mineralną wodą. Pomocne będzie także zażywanie preparatu Cleanseen Dr. Nona, wpływającego na poprawną przemianę materii i odnawiającego florę bakteryjną jelit.

Poza tym należy jeść mniejsze posiłki, dokładnie je przeżuwać, nie rozmawiając przy tym i nie popijając poszczególnych kęsów. Napój najlepiej spożyć na samym końcu, kiedy posiłek zostanie w całości zjedzony (najlepiej 20 minut po posiłku).

Mile widziane dla naszego brzucha będzie spożywanie warzyw i owoców, oprócz tych, które mogą powodować wzdęcia, unikanie napojów gazowanych, kawy, czarnej herbaty, czekolady oraz tłustych dań, które pobudzają układ trawienny do wzmożonej pracy. Jedzenie nie powinno być zimne, ale też nie powinno parzyć przewodu pokarmowego. Spożywając bardzo ciepłe dania powodujemy, że do układu pokarmowego dostaje się duża porcja powietrza, podobnie dzieje się podczas żucia gumy.

Problemy kobiecego brzucha

Stany zapalne w jamie ustnej

Problemy kobiecego brzucha

Zdrowy urlop

Nowszy wpis