Stany zapalne w jamie ustnej

zabkiZazwyczaj objawiają się dokuczliwym bólem, pieczeniem, zaczerwienieniem, obrzękiem śluzówki. Sprzyjają im niedostateczna higiena, zła dieta lub przyjmowanie leków o działaniu antydepresyjnym. Jak radzić sobie ze stanem zapalnym jamy ustnej?

Niekorzystnym działaniem nie tylko dla płuc, ale także jamy ustnej jest palenie papierosów,  które wywołuje tzw. nikotynowe zapalenie jamy ustnej. Palacze z reguły mają nieświeży oddech, a na ich zębach pojawia się kamień. Narażeni są oni także na wystąpienie ostrego zapalenia dziąseł, którego objawami są krwawienia i owrzodzenia.

Dokuczliwym schorzeniem jamy ustnej są tzw. afty. Pod tym pojęciem określamy zapalne wykwity o kolorze bladożółtym lub szarożółtym, które pojawiają się na wargach, błonie śluzowej, brzegach języka, a nawet na dziąsłach. Mają one zazwyczaj średnicę kilku milimetrów, a ich występowaniu towarzyszy ból, pieczenie, a czasami nawet gorączka. Przyczyna tych dolegliwości nie jest do końca znana. Powszechnie uważa się, że ich występowaniu sprzyjają mechaniczne uszkodzenia śluzówki, stres, brak składników odżywczych w pożywieniu.

W przypadku wystąpienia objawów aft czy też innych stanów zapalnych jamy ustnej, szczególnie u dzieci, polecamy stosowanie Płynu do płukania jamy ustnej Dr. Nona, który należy połączyć z przegotowaną wodą w stosunku 1:1 i tak przygotowanym roztworem przecierać jamę ustną 4 do 5 razy dziennie.

Wynikiem infekcji wirusem HSV1 lub HSV2 jest występowanie opryszczki, której pierwszymi objawami są gorączką i bóle głowy. Kolejno pojawia się obrzęk, zaczerwienienie dziąseł oraz owrzodzenie w postaci pęcherzyków, występujących w skupiskach na błonie śluzowej jamy ustnej i języku. Chorobie może towarzyszyć powiększenie węzłów chłonnych podbródkowych i podżuchwowych. Chociaż nieprzyjemne objawy opryszczki ustępują po 10-12 dniach, to jednak wirus nadal pozostaje w organizmie i uaktywnia się wtedy, gdy organizm narażony jest na osłabienie, wywołane przez przeziębienie lub stres. Przy opryszczce skuteczne będzie smarowanie warg Pomadką do ust Dr. Nona, która, dzięki zawarciu w niej kompleksu bioorganomineralnego, dostarcza organizmowi odpowiednią dawkę biooksydantów, działa bakteriobójczo oraz regeneruje śluzówkę organizmu.

Jamę ustną atakują także grzyby. Kandydoza jamy ustnej, popularnie nazywana pleśniawką jest ostrym zakażeniem, objawiającym się powstawaniem białego nalotu na powierzchni błony śluzowej jamy ustnej i języka, który wraz z rozwojem choroby powiększa się. Zakażenie jest wynikiem upośledzenia odporności komórek i składu flory fizjologicznej organizmu, które może nastąpić na przykład w wyniku przyjmowania antybiotyków. W przypadku tej choroby pomocna będzie Maseczka iłowa Dr. Nona o działaniu bakteriobójczym, uzupełniająca braki witaminy E, A, C, którą myjemy zęby co najmniej 3 minuty, a następnie płuczemy usta płynem do płukania jamy ustnej Dr. Nona.

Co ciekawe, zapalenie jamy ustnej może być wywołane używaniem protez zębowych. Wszelkie urazy, jakie następują w związku z noszeniem protezy mogą skończyć się infekcją grzybiczą. Objawem takiego zakażenia jest zaczerwienienie, pieczenie wyrostka zębodołowego i podniebienia oraz ból, który uniemożliwia normalne użytkowanie protezy.

Stany zapalne w jamie ustnej

Jesteś tym, co jesz

Stany zapalne w jamie ustnej

Problemy kobiecego brzucha

Nowszy wpis