Siniaki – dlaczego się pojawiają?

Siniaki pojawiają się na naszych ciałach regularnie, najczęściej w wyniku stłuczenia. Są jednak osoby, u których siniaki pojawiają się częściej, u innych rzadziej. Co powoduje pojawianie się siniaków? 

Siniaki powstają w wyniku mikrourazów naczyń krwionośnych, te z kolei powstają najczęściej w wyniku uderzenia. Krew z uszkodzonych naczyń przedostaje się do warstwy zaraz pod skórą, zdrowa tkanka kurczy się w okół uszkodzenia by zapobiec rozlaniu się krwi w inne miejsca. Typowe siniaki powstające w wyniku stłuczenia nie są groźne i same znikają w kilka dni. By przyśpieszyć proces gojenia się można stosować:

  • zimne okłady w miejsce wystąpienia siniaka,
  • maść na siniaki (wystarczy dopytać w aptece),
  • po dwóch dniach ciepłe kompresy pomogą wchłonąć krew.

Siniaki pojawiają się same!

Co jednak w przypadku, gdy siniaki pojawiają się w wyniku delikatnego ściśnięcia ręki czy nawet samoistnie? Uważaj, może to być objaw choroby. Siniaki mogą pojawiać się samoistnie lub w wyniku sytuacji nie przypominających urazu w przypadku, gdy mamy problem z krzepliwością krwi. Zanim jednak zaczniemy podejrzewać poważne choroby genetyczne, warto zgłosić się do lekarza rodzinnego na badania.

Powody siniaków, które długo się utrzymują

Do prawidłowego krzepnięcia krwi niezbędna jest witamina K. Naturalnie witaminę K dostarczamy z pożywieniem i syntetyzujemy w jelitach, do awitaminozy dochodzi niezwykle rzadko. Niedobór tej witaminy najczęściej jest powodowany przez inne problemy. W przypadku wykrycia niedoboru witaminy K warto przebadać się pod kątem: chorób trzustki, wątroby, tarczycy, a także pod kątem zaburzeń związanych z wchłanianiem tłuszczy.

Witamina C i rutyna to kolejne składniki, których nieprawidłowy poziom może objawiać się przez zbyt częste siniaki. Wpływają one nie tylko na wzmocnienie odporności, ale również na wzmocnienie naczyń krwionośnych. Niedobór tych składników może być powodowany przez dietę ubogą w warzywa i owoce.

Często na sinikami ma wpływ również otyłość, nadmiar alkoholu, który rozrzedza krew i obniża poziom witaminy C, a także wiek (podatność na siniaki jest większa, im jesteśmy starsi). Czasami na pojawianie się siniaków ma wpływ również stosowanie niektórych leków czy suplementów diety.

Choroby, których objawem są częste siniaki

Siniaki mogą być objawem chorób. Niedobory czynników wpływających na krzepliwość krwi, które mogą objawiać się tworzeniem siniaków, powodują chorobę zwaną: hemofilia. By ją prawidłowo rozpoznać niezbędne są konsultacje z lekarzem.

Choroba von Willebranda to jedna z najczęstszych genetycznych chorób, która objawia się siniakami. Polega na braku jednego z czynników, który odpowiada za zlepianie się płytek krwi.

Krwawienia w połączeniu z siniakami mogą być objawem białaczki. W tym przypadku jednak siniaki nigdy nie występują samodzielnie, a są jednym z kilku niepokojących objawów, m.in. bladość i ciągłe zmęczenie.

Siniaki w połączeniu z obrzękiem to częsty objaw choroby wątroby. Marskość wątroby wśród objawów ma właśnie samoistne pojawianie się siniaków na całym ciele, a w szczególności na nogach.

Jeżeli występowaniu siniaków towarzyszy również osłabienie, zmęczenie, brak apetytu, bezsenność, nudności, wymioty czy czkawka, może to oznaczać problem z nerkami. Niewydolność nerek jest jednak na tyle złożoną chorobą z dużą ilością objawów, że same siniaki nie są z nią kojarzone.

Siniaki – dlaczego się pojawiają?

Modzele – stwardnienia na stopach – jak je zwalczyć?

Siniaki – dlaczego się pojawiają?

Kolor oczu określa podatność na choroby

Nowszy wpis