Kolor oczu określa podatność na choroby

brown-518324_640

Uniwersyteckie Centrum Okulistyki i Onkologii w Katowicach przeprowadziło badania, w wyniku których wykryto zależność między kolorem oczu, a zapadaniem na pewne choroby. 

Wicedyrektor Uniwersyteckiego Centrum Okulistyki i Onkologii w Katowicach, prof. Ewa Mrukwa-Kominek twierdzi: Możemy spotkać w literaturze próby określenia, jakie choroby nam grożą w przyszłości w zależności od koloru oczu. Jednak dane są dość rozbieżne i niezbyt precyzyjne. To nie kolor oczu zabezpiecza nas przed zachorowaniem na określoną chorobę. Możemy mówić co najwyżej o mniejszym ryzyku. Prof. Ewa informowała, że kolor oczu jest wynikiem ewolucji i dostosowania nas do warunków naturalnych. Duże nasłonecznienie skutkowało ciemnymi tęczówkami, natomiast słabe – jasnymi.

Osoby o jasnych oczach, które przeniosły się z Europy do Ameryki Południowej zdecydowanie częściej zapadały na nowotwór skóry. Osoby o tęczówkach w kolorze ciemnym częściej zapadały na choroby takie, jak: gruźlica, infekcje, zaburzenia immunologiczne, depresje, natomiast prawie w ogóle nie chorowały na czerniaka – odmianę raka skóry. Osoby z oczami w kolorze niebieskim częściej chorowały na bielactwo. Okazuje się, że naukowcy pracują nad ustaleniem, które geny determinują naszą zachorowalność na konkretne schorzenia – jest podstawa by sądzić, że zapadnięcie na niektóre z chorób uważanych za nie-genetyczne może jednak być genetycznie uwarunkowane.

Jak ustalić kolor oczu? 

Kolor oczu uwarunkowany jest przez połączenie się trzech barwników: brązowego, żółtego i szarego. Oczy piwne jasne to połączenie dużej ilości żółci z odrobiną brązu. Niebieskie oczy to połączenie niewielkich ilości brązu i żółci. Zielone oczy powstają z połączenia tych samych kolorów, co niebieskie, ale mają zdecydowanie więcej barwnika żółtego. Szare oczy zawdzięczamy barwnikowi szaremu z domieszką żółtego.

Najbardziej popularnym kolorem oczu jest kolor brązowy. Uważa się, że ma go 90% ludzi. Kolejnym popularnym kolorem jest zielony, następnie szary, a niebieski jest kolorem najrzadszym.

To, czy oczy mamy w odcieniu jasnym czy ciemnym determinowane jest przez barwnik – melaninę. Melanina wpływa również na odcień naszej karnacji. Tym samym jasne oczy posiadają z reguły osoby o jasnej karnacji i jasnych włosach.

Kolor oczu określa podatność na choroby

Siniaki – dlaczego się pojawiają?

Kolor oczu określa podatność na choroby

Jak dbać o skórę latem?

Nowszy wpis