Seitan, mimo tajemniczo brzmiącej nazwy, jest produktem pszennym, który otrzymuje się przez proces usuwania z mąki pszennej skrobi. Dla wszystkich wegetarian i wegan, którzy tęsknią czasem za smakiem mięsa, jest to świetny sposób na zaspokojenie tej potrzeby.
Seitan to najbardziej ze wszystkich „zastępników” przypominający mięso produkt i to nie tylko w kwestii walorów smakowych, ale również w kwestii konsystencji. Może być poddawany podobnej do mięsa obróbce termicznej: pieczeniu, smażeniu, gotowaniu, a nawet wędzeniu! Seitan jest bardzo popularny w krajach azjatyckich i tam ciągle gości na talerzach smakoszy. Ciekawą nowiną jest to, że seitan można zrobić samodzielnie w domu! Lista potrzebnych składników:
1. Kilogram mąki pszennej typu 500 lub 550
2. Pół litra wody lub tyle samo bulionu warzywnego
W pierwszej kolejności składniki łączymy i wyrabiamy z nich ciasto. Ciasto po wyrobieniu odstawiamy na pół godziny, a następnie przekładamy do miski do której wlewamy wodę. Najbardziej uciążliwy proces zaczyna się właśnie teraz, ponieważ ciasto należy ugniatać w zimnej wodzie przez 30-40 min. Woda w misce będzie mętnieć i to będzie dowód na wypłukiwanie się skrobi. Wodę zmieniamy i proces wypłukiwania kończymy dopiero w momencie uzyskania czystej wody w czasie ugniatania.
Oczyszczony ze skrobi gluten wrzucamy do garnka z bulionem i gotujemy wraz z dodaniem przypraw (wedle uznania, np. czosnek, cebula, pieprz, sos sojowy itp.). Gluten gotuje się około 20-30 min.
Po wystudzeniu otrzymujemy gotowy seitan, który możemy poddawać dalszej obróbce tak, jak dowolnie inne mięso.
Wady seitanu w diecie
Niestety seitan nie jest tolerowany dobrze przez wszystkich próbujących i nie chodzi tu tylko o tych, którzy nie tolerują glutenu. Sam gluten pochodzący z tego dania jest gorszy jakościowo, nie zawiera niezbędnych aminokwasów tak, jak np. owies czy soczewica.
Zalety seitanu w diecie
Spożywanie seitanu jako urozmaicenie diety wegańskiej lub wegetariańskiej jest jak najbardziej bezpieczne. Co więcej, spożywanie seitanu ochroni nas przed chorobami serca i chorobami naczyń krwionośnych. Dzieje się tak dzięki hamowaniu utleniania złego cholesterolu oraz trójglicerydów.