Dlaczego włosy siwieją?

woman-208723_640

Siwizna to nieodłączny atrybut osób starzejących się, choć nie zawsze. Zdarzają się osoby, którym pierwsze siwe włosy spędzają sen z powiek już po 20-tym roku życia. Sprawdzamy, jakie są powody siwienia włosów.

By wiedzieć dlaczego włosy siwieją warto uświadomić sobie, co wpływa na ich zabarwienie. Za kolor włosów odpowiada substancja znajdująca się w cebulkach włosów – melanina. Są jej dwa rodzaje: eumelanina (odpowiada za kolory czarne i brązowe) i feomelanina (odpowiada za kolory żółte, pomarańczowe i czerwone). Kolor włosów jest więc uzależniony od połączenia tych dwóch substancji.

Dlaczego włosy siwieją?

Powód siwienia włosów jest dość prosty – spadek aktywności melaniny. Jednak naukowcy do tej pory nie opracowali sposoby na przywrócenie tej aktywności. Dodatkowo siwe włosy są puste w środku, wymagają więc specjalnej ochrony, szczególnie przed promieniowaniem UV.

Na wczesne siwienie włosów wpływa z pewnością palenie papierosów, a także nieodpowiednia dieta. Siwienie włosów może być również powodowane dziedzicznie. Na tak wczesne siwienie włosów ma wpływ również długotrwały i silny stres. Wpływ witaminy B5 w tym procesie jest znaczny. Znajdziemy ją w wątróbce, otrębach pszennych, mleczku pszczelim, rybach, pestkach słonecznika czy w serach.

Jak zapobiec siwieniu włosów?

Niestety, nie jest znana metoda, która jednoznacznie uniemożliwiłaby siwienie włosów. Uważa się, że znaczenie ma dieta i zdrowy tryb życia, jednak uwarunkowania genetyczne są niezmienne. Naukowcy ustalili jednak sposób na „sztuczną” produkcję barwnika, która polega na dostarczeniu do martwej części włosa (wystającej już ze skóry) substancję, która wpływa na aktywizację melaniny. Substancja ta reaguje z tlenem i wytwarza barwnik podobny do naturalnego. Niestety, środek taki działa tylko na włosy w kolorach od średniego blondu do ciemnego brązu.

Dlaczego włosy siwieją?

Woda z kranu – czy jej picie jest bezpieczne?

Dlaczego włosy siwieją?

Leczenie raka marihuaną?

Nowszy wpis