Leczenie raka marihuaną?

Od dawien dawna znane są lecznicze właściwości marihuany. Od dawna też trwa debata, czy lecznicze właściwości marihuany, pomocne w leczeniu raka, powinny być dopuszczone.

Marihuana ma bogatą historię, stosowana była w medycynie ludowej jako lek. Współcześnie potwierdzono jej korzystne działanie w przypadku jaskry, bólów wywołanych przez stwardnienie rozsiane. Marihuana pomaga również w przypadku poprawiania nastroju osobom w trakcie chemioterapii, wywołuje także apetyt u osób chorych na AIDS (syndrom krytycznej utraty wagi, marihuana powoduje wzrost apetytu). Marihuana ma również działanie szkodliwe, które w przypadku innych środków leczniczych nazywane jest działaniem niepożądanym. Debata nad stosowaniem marihuany, jako leku, zdaje się być ideologiczna.

Leczenie marihuaną

Specyficzne bóle wywoływane przez stwardnienie rozsiane trudno jest zwalczyć za pomocą dostępnych środków, jednak prawie natychmiastową ulgę przynosi właśnie palenie marihuany. Już w połowie lat 90 wielu chorych stosowało w zaciszu własnego domu tę metodę, wielu hodowało również własne rośliny w obawie przed zanieczyszczonymi mieszankami dostępnymi u dealerów. Znając tę historię współzałożyciel GW Pharmaceutical rozpoczął wieloletnie badania nad lekiem tworzonym na bazie marihuany. Po długim czasie i wielu milionach dolarów powstał środek, który jest dostępny w Kanadzie oraz w ograniczonym zakresie w Anglii oraz Hiszpanii. W wielu krajach trwają testy, które mają wskazać skuteczność tego leku w przypadku znoszenia niepożądanych skutków chemioterapii.

W przypadku chorych na raka po chemioterapii pojawia się odruch wymiotny i nudności. W testach okazało się, że podawanie marihuany zmniejszyło te objawy o 50%, natomiast u 23% objawy te ustąpiły całkowicie.

Chorzy na jaskrę, którzy w sposób wziewny przyjmowali marihuanę (po prostu ją paląc) obniżali tym samym bardzo szkodliwe dla nerwów wzrokowych ciśnienie w gałce ocznej. Marihuana może wręcz znieść ból i wyostrzyć widzenie. Badania opublikowane w Cancer Research ujawniły, że wstrzyknięcie składników aktywnych marihuany bezpośrednio w guz typu glejak wielopostaciowy sprawiło, że zatrzymał się proces wytwarzania naczyń krwionośnych, tym samym rak miał charakter łagodniejszy.

Niektóre z badań potwierdzają działanie lecznicze marihuany w przypadku miażdżycy i epilepsji. Marihuana obniża również poziom cukru we krwi, przez co hamuje rozwój retinopatii cukrzycowej (powikłanie po cukrzycy prowadzące do utraty wzroku).

_leczenie_marichuaną

 

Leczenie raka marihuaną?

Dlaczego włosy siwieją?

Leczenie raka marihuaną?

Masło kontra margaryna

Nowszy wpis