Choroba lokomocyjna, zapobieganie

choroba lokomocyjna, jak sobie z nią radzić?Choroba lokomocyjna, objawy

Na lądzie, na morzu czy w powietrzu, choroba lokomocyjna potrafi podążać za człowiekiem niezależnie od środka transportu, którym się porusza. Występuje pod postacią choroby morskiej i powietrznej. Dolegliwość ta powoduje zawroty i ból głowy, nudności, złe samopoczucie, niekiedy wymioty, bladą i spoconą skórę oraz suchość w ustach bądź nadmierne wydzielanie śliny.

Przyczyny

Choroba lokomocyjna inaczej choroba ruchu czy kinetoza. Występuje, gdy jest brak zgodności bodźców odbieranych przez mózg, błędnika i sygnałów wzrokowych. Polega to na tym, że błędnik znajdujący się w uchu środkowym (odpowiadający za zmysł równowagi), wysyła do mózgu informacje o ruchu, prędkości i przyśpieszeniu. Równolegle narząd wzroku dostarcza informacji o otaczającym nas otoczeniu. Na przykład nieruchomej kabinie samolotu czy wnętrza samochodu itp. Efektem jest wysyłanie sprzecznej informacji, ponieważ nieruchome otoczenie sprawia wrażenie pozostawania w miejscu. Schemat działa także w drugą stronę, gdy pozostajemy w pozycji siedzącej i nie odbieramy bodźców odnośnie zmiany położenia, a spoglądając przez okno samochodu itp. rejestrujemy ruch, nasz mózg ma w sobie istny chaos informacyjny.

Jak załagodzić objawy choroby lokomocyjnej?

Poleca się podróżowanie w nocy, ponieważ wtedy osoba skłonna do odczuwania dyskomfortu w czasie jazdy może łatwiej zasnąć i (miejmy nadzieję) przespać całą podróż. Jednakże jeśli nie mamy możliwości jazdy nocą, trzeba skupić się na innych metodach.

– Ważne, aby zabrać ze sobą w podróż przekąski i niegazowaną wodę. Natomiast przed wyprawą zaleca się zjeść lekki posiłek. Niektórym w podróży pomaga guma do żucia bądź jedzenie „szklanych” cukierków.

– Należy usiąść przodem do kierunku poruszania się oraz jak najdalej od źródeł drgań (np. w środkowej części autobusu, a nie nad osiami kół, a w samolocie jak najbliżej skrzydeł).

– Podczas jazdy najlepiej skupiać wzrok na linii horyzontu, ponieważ jest to stabilny punkt krajobrazu. Wpatrywanie się w mijające nas przedmioty może pogłębić występujące dolegliwości chorobowe.

– Uchylić lekko okno, aby mieć dostęp do świeżego powietrza oraz robić częste przerwy w podróży na odpoczynek. Najlepiej przyjąć pozycje półleżącą.

– Nie zaleca się czytania podczas podróży, przeglądanie telefonu także nie jest najlepszym pomysłem.

– Około godzinę przed podróżą można zażyć środki na chorobę lokomocyjną, lecz mogą one spowodować nadmierną senność i lekkie otępienie organizmu. Po zakończeniu podróży wciąż możliwe jest odczuwanie ich działania, co może powodować dyskomfort.

 

 

Choroba lokomocyjna, zapobieganie

10 produktów zwiększających odporność

Choroba lokomocyjna, zapobieganie

Kawa i jej zastosowanie w kosmetyce

Nowszy wpis