Wysokotłuszczowa dieta uszkadza neurony podwzgórza

tłuste
Osoby otyłe, które spożywają pokarmy bogate w tłuszcze, mogą być narażone na uszkodzenie neuronów w podwzgórzowym ośrodku kontrolującym odżywianie. Narazie nie wiadomo czy uszkodzenie to może mieć charakter trwały.

Możliwość uszkodzenia mózgu na wskutek nadmiernej konsumpcji pokarmów będących odzwierciedleniem typowej amerykańskiej diety stanowi nowe wyjaśnienie powodów, dla któych większość otyłych osób ma duże trudności z utrzymaniem prawidłowej wagi po odchudzaniu – tłumaczy dr Joshua Thaler z University of Washington w Seattle.

Chcąc określić krótko- i długoterminowe skutki wysokotłuszczowej diety, zespół Thalera prowadził eksperymenty na gryzoniach. Grupom myszy i szczurów, które liczyły od 6 do 10 osobników, przez różny czas – od 1 dnia do 8 miesięcy – podawano obfitującą w tłuszcz paszę. Później przeprowadzono badania mające na celu ocenę ich stanu zdrowia oraz stan komórek mózgu.

W ciągu pierwszych 3 dni diety, która zawierała w przybliżeniu tyle samo tłuszczu, co dieta typowego Amerykanina, szczury zjadały 2-krotność zwykle przyjmowanych kalorii. W trakcie eksperymentu przytyły zarówno myszy, jak i szczury. W zarządzającym głodem i sytością podwzgórzu rozwinął się stan zapalny, poza tym doszło do aktywacji i rozrostu gleju oraz mikrogleju (glejozy).

Mimo tego, że glejoza ustąpiła w przeciągu kilku dni, po miesiącu pojawiła się ponownie. Glejozę uznaje się za mózgowy odpowiednik gojenia ran. Przeważnie występuje ona w chorobach związanych z uszkodzeniem neuronów, np. przy udarze czy stwardnieniu rozsianym. Zespół naukowców spekuluje, że zaobserwowana przez nas wczesna glejoza może być reakcją ochronną, która z czasem zawodzi.

Naukowcy odkryli, że dochodzi do uszkodzenia i obumarcia neuronów POMC. Zawdzięczają one nazwę proopiomelanokortynie – białku, które jest prekursorem kilku białkowych hormonów naszego organizmu, m.in. odpowiedzialnego za hamowanie łaknienia hormonu stymulującego melanocyty (α-MSH). Po 8 miesiącach u myszy z grupy wysokotłuszczowej ich liczba spadła, u zwierząt na zwykłej diecie nie zaobserwowano zaś tego typu zmian.

Źródło: medicalxpress

Wysokotłuszczowa dieta uszkadza neurony podwzgórza

Magiczne aromaty „Dr.Nona” oraz kilka praktycznych porad stosowania perfum

Wysokotłuszczowa dieta uszkadza neurony podwzgórza

Czas na wzmocnienie

Nowszy wpis