Oregano – niedoceniony specyfik medycyny Ajuwerdyjskiej

dr nona oregano

Ziołolecznictwo stanowi dział farmakologii, którego podstawą jest wytwarzanie leków na bazie ziół, stosowanych w profilaktyce i leczeniu. Rośliny ziołowe używane były jako środek leczniczy już w starożytności, gdzie szczególną uwagę zwracano na rumianek, szafran, nagietek i piołun.

Obecnie zioła te znajdują zastosowanie w wielu dziedzinach życia człowieka jak np. w sztuce kulinarnej. Dzięki zarówno świeżym, jak i suszonym ziołom potrawy nabierają wyrazu, a ich smak zyskuje głębię i niepowtarzalny aromat. Przyprawy te, to niemal co dzień stosowany czosnek, imbir czy kardamon. Jest jednak kolejna roślina, która pomimo swych drogocennych właściwości, nie zyskała jak dotąd głębszej refleksji na jej leczniczymi właściwościami.

Oregano, gdyż o nim mowa, znane jest także pod nazwą „lebiodka pospolita”. Jest to roślina zawierająca olejek bogaty w tzw. fenole, flawonoidy, kwasy fenolowe, gorycze, filosterole, garbniki, terpenoidy, witaminy A oraz C, żelazo, mangan, kwasy omega-3, a także sole mineralne. Jest zatem źródłem drogocennych właściwości leczniczych i stanowi jeden ze składników preparatów Dr Nona.

Co jednak wyróżnia lebiodkę pospolitą spośród innych ziół?

Przede wszystkim wszechstronność jej zastosowań. Wykazuje ona właściwości antypasożytnicze, działa przeciwzapalnie oraz antybakteryjnie, dzięki czemu z powodzeniem może stanowić uzupełnienie kuracji mających na celu eliminację infekcji bakteryjnych organizmu. Ponadto dzięki zawartym w niej antyoksydantom, chroni komórki ciała przed szkodliwy działaniem wolnych rodników znajdujących się w niezbędnym do życia tlenie.

Badania przeprowadzone przez naukowców z U.S. Departament of Agriculture wykazały, iż wyciąg z oregano hamuje wzrost wielu bakterii, m.in. Pseudomonas aeruginosa, Klebsiella pneumoniae, Salmonella enterica, Staphylococus aureus, Escherichia coli, grzybów: Candida albican oraz pasożytów: Giardia duodenalis, a tym samym chroni pożyteczne szczepy bakterii.

Zwiększenie produkcji śliny, żółci, a także soku żołądkowego usprawniających działanie układu pokarmowego – procesy trawienne i przyswajanie witamin z pokarmów – to kolejny z atutów olejku. Działając zaś moczopędnie i żółciopędnie oczyszcza organizm z toksyn, aktywizując procesy zapewniające sprawne funkcjonowanie wszystkich narządów ciała. Dzięki obecności flawonoidów przynosi działanie rozkurczające, niwelują napięcie i towarzyszący mu niekiedy ból, uspokajając organizm, a przy tym, wzmacniając system nerwowy człowieka. Działanie takie wykazuje także preparat Goldseen usprawniający funkcjonowanie układu immunologicznego, kojący nerwy, a przy tym zapewniający odpowiednią dzienną dawkę witamin i minerałów.

Olejek oregano z powodzeniem stosowany jest także w pielęgnacji ciała. Już w starożytnej Grecji korzystano z jego właściwości przy masażu ciała, ponieważ nie tylko nawilża skórę, poprawiając jej elastyczność, ale czyni ją gładką i wyjątkowo miękką. Efekty te korzystanie wpływają na samopoczucie, które jest niezbędne do zapewnienia organizmowi odporności, nie tyle fizycznej, co psychicznej. Jest to ważne szczególnie teraz, gdy w dobie postępu technologicznego w nasze życie wdziera się chaos i pośpiech, uniemożliwiając spokojną egzystencję. Czujemy się przytłoczeni, zmęczeni, podatniejsi na infekcje i problemy trawienne. Wyjściem z tej sytuacji zdaje się być właśnie olejek z oregano, stanowiący składnik herbaty Gonseen, której stosowanie przyniesie nam ukojenie nerwów, wzmocnienie organizmu, a także przywróci jego wewnętrzną równowagę.

Oregano – niedoceniony specyfik medycyny Ajuwerdyjskiej

Czytaj z płytki paznokcia

Oregano – niedoceniony specyfik medycyny Ajuwerdyjskiej

E-rewolucja w diagnostyce funkcjonowania przetoki tętniczo – żylnej

Nowszy wpis