Od czego zależy zapach perfum?

Człowiek to złożony organizm, a na jego funkcjonowanie ma wpływ wiele czynników. Często nasze samopoczucie determinowane jest przez czynniki bagatelizowane lub których oddziaływania w ogóle nie jesteśmy świadomi. 

To, jakie zapachy wdychamy, nie jest bez znaczenia. Dlatego też aromaterapia jest tak skuteczna w leczeniu naszych dolegliwości i w łagodzeniu stanów nerwowych. Z tego względu zapach perfum czy balsamu do ciała również ma znaczenie!

Spróbujmy opisać zapach. Trudne prawda? Właściwie niemożliwie. Ośrodek węchu znajduje się w tych okolicach mózgu, które odpowiadają za emocje i uczucia. Dlatego też zapach oddziałuje na nasze stany emocjonalne. Zapach, np. perfum, jest różny w zależności od osoby, która je nosi. Wynika to z indywidualnych cech naszego organizmu, a w tym również z cech naszego charakteru i humoru. Każdy z nas ma swój ulubiony zapach na dni, kiedy humor dopisuje oraz na dni, kiedy nie czujemy się najlepiej.

W przypadku kobiet na zapach może wpływać dzień cyklu, ciąża czy miesiączka. Podobny wpływ ma to, co jemy. Przykładowo czosnek uwalnia się przez pory skóry dopiero na następny dzień i może to wpływać na normalnie odczuwany zapach perfum.

By najskuteczniej cieszyć się zapachami naszych perfum czy balsamów, warto wiedzieć, kiedy i jak takich produktów używać.

  1. Perfumy, dezodoranty i balsamy do ciała stosujemy bezpośrednio po kąpieli lub natrysku, kiedy ciało jest rozgrzane i wilgotne. Aromat utrzyma się dłużej i będzie intensywniejszy.
  2. Ciepło skóry uwalnia indywidualną nutę zapachową. Perfumujemy więc te miejsca na ciele, gdzie pod skórą pulsuje krew. Zapachy będą w tych miejscach utrzymywały się najdłużej. Miejscami szczególnymi są: szyja, miejsca za uszami, zgięcia łokci, nadgarstki, zgięcia kolan, płatki uszu, miejsce między piersiami, wewnętrzna część ramienia.
  3. Przy perfumowaniu nadgarstków nie pocieramy nimi o siebie. Pozwalamy zapachowi wsiąknąć i swobodnie się uwalniać.
  4. Perfumować można ubrania, ale te, które nie stykają się bezpośrednio z ciałem, np. płaszcz, czapka, sweter wierzchni. Nie perfumujemy futer (włos ciemnieje) i ostrożnie perfumujemy jasne ubrania (perfumy mogą odbarwić takie tkaniny).
  5. Zapach przechowuje się równie długo na włosach. Spryskane perfumami będą nutkę zapachu uwalniać przy każdym ruchu.
  6. To, co wyróżnia perfumy Dr Nona to możliwość ich stosowania również przy opalaniu – nie pozostawią żadnych nieestetycznych przebarwień na skórze.

 

Aby zapach długo nam służył, przechowujemy go w oryginalnym kartoniku i w miejscu zacienionym i nie narażonym na nagrzewanie.

Aby ulubionym zapachem otoczyć ubranie, można krople perfum dodać do wody do żelazka – tworzona para przesiąknie je i długo będą się utrzymywać. Spryskana przed zapaleniem żarówka (2-3 min wcześniej) powoli uwolni zapach na całe mieszkanie w czasie swojego nagrzewania się.

Perfum dodany do prania ręcznego lub do kąpieli również sprawi, że będzie można się nim cieszyć dłużej.

 

 Nona Kuchina: Terapie Dr Nona

Od czego zależy zapach perfum?

Aspartam

Jak czytać składniki kosmetyków?

Jak czytać składniki kosmetyków?

Nowszy wpis