Człowiek to złożony organizm, a na jego funkcjonowanie ma wpływ wiele czynników. Często nasze samopoczucie determinowane jest przez czynniki bagatelizowane lub których oddziaływania w ogóle nie jesteśmy świadomi.
To, jakie zapachy wdychamy, nie jest bez znaczenia. Dlatego też aromaterapia jest tak skuteczna w leczeniu naszych dolegliwości i w łagodzeniu stanów nerwowych. Z tego względu zapach perfum czy balsamu do ciała również ma znaczenie!
Spróbujmy opisać zapach. Trudne prawda? Właściwie niemożliwie. Ośrodek węchu znajduje się w tych okolicach mózgu, które odpowiadają za emocje i uczucia. Dlatego też zapach oddziałuje na nasze stany emocjonalne. Zapach, np. perfum, jest różny w zależności od osoby, która je nosi. Wynika to z indywidualnych cech naszego organizmu, a w tym również z cech naszego charakteru i humoru. Każdy z nas ma swój ulubiony zapach na dni, kiedy humor dopisuje oraz na dni, kiedy nie czujemy się najlepiej.
W przypadku kobiet na zapach może wpływać dzień cyklu, ciąża czy miesiączka. Podobny wpływ ma to, co jemy. Przykładowo czosnek uwalnia się przez pory skóry dopiero na następny dzień i może to wpływać na normalnie odczuwany zapach perfum.
By najskuteczniej cieszyć się zapachami naszych perfum czy balsamów, warto wiedzieć, kiedy i jak takich produktów używać.
Aby zapach długo nam służył, przechowujemy go w oryginalnym kartoniku i w miejscu zacienionym i nie narażonym na nagrzewanie.
Aby ulubionym zapachem otoczyć ubranie, można krople perfum dodać do wody do żelazka – tworzona para przesiąknie je i długo będą się utrzymywać. Spryskana przed zapaleniem żarówka (2-3 min wcześniej) powoli uwolni zapach na całe mieszkanie w czasie swojego nagrzewania się.
Perfum dodany do prania ręcznego lub do kąpieli również sprawi, że będzie można się nim cieszyć dłużej.
Nona Kuchina: Terapie Dr Nona