Słysząc hasło ,,witamina C” na myśl od razu przychodzi nam klasyczna cytryna, ale przecież nie tylko ona posiada pokłady tej witaminy. Co więcej, jest wiele naturalnych produktów, które mają w sobie znaczne większe ilości tej witaminy. Na początku zastanówmy się, po nam co w ogóle ta witamina?
Kwas askorbinowy, czyli witamina C to niezbędny składnik w procesie powstawania tkanki łącznej, która jest odpowiedzialna za spajanie tkanek w organizmie i usprawnianie transportu składników pomiędzy nimi. Pod wpływem witaminy C wytwarzany jest kolagen, dzięki któremu nasze siniaki, złamania i rany goją się szybciej, a krwotoki są dużo mniej obfite. Używa się jej w leczeniu odleżyn i pękających naczyń krwionośnych. Chroni przed nowotworem jelita grubego. Jest niezbędna do prawidłowego wchłaniania wapnia i żelaza w przewodzie pokarmowym. Ponadto kwas askorbinowy wspomaga układ odpornościowy. To znaczy, że gdy już zachorujemy, to choroba ma łagodniejszy przebieg, a jej objawy nie są tak dokuczliwe. Pozytywne efekty są także w obszarze działania układu nerwowego oraz serca. Usuwa wolne rodniki i zapobiega chorobie nowotworowej.
Nie musimy obawiać się przedawkowania witaminy C, ponieważ jej nadmiar jest wydalany z moczem. Jedynie osoby ze skłonnością do kamieni nerkowych, nie powinny przekraczać zalecanej przez lekarza dziennej dawki witaminy C.
Taka sytuacja jak najbardziej może wystąpić w przypadku spożywania warzyw i owoców w zbyt małej ilości. Objawy to ogólne osłabienie organizmu, spadek wagi, krwawienie z dziąseł i długotrwałe gojenie się ran. Może występować pękanie naczyń krwionośnych, bóle kostno -stawowe i niedokrwistość. Niedobór witaminy C w dłuższym okresie sprzyja podwyższeniu ciśnienia krwi i następowaniu zmian miażdżycowych w naczyniach.
Dobrymi źródłami kwasu askorbinowego są również: agrest, czerwona porzeczka, banany, żurawina, maliny, gruszki, jabłka, śliwki, a nawet natka pietruszki. Warto zwrócić uwagę na owoc zawierający szczególną witaminę C, jest to „amerykańska” Acerola (Malpigia granatolistna). Jej przewaga nad innymi produktami polega na stopniowym uwalnianiu kwasu askorbinowego przez 12 godzin i może zawierać nawet 30 razy więcej witaminy C niż cytryna.
Świerzy owoc aceroli jest w Polsce bardzo rzadko spotykany, ale to nic nie szkodzi, ponieważ rynek oferuje produkty zawierające pełnowartościowe soki czy ekstrakty z aceroli. Na przykład DuoLife Vita C to sok z owoców aceroli wytworzony z puree owoców aceroli, soku z owoców dzikiej róży, ekstraktu z owoców dzikiej róży, ekstraktu z owoców aceroli, ekstraktu z jagód CamuCamu i skrobi tapiokowej. Witamina C w produkcie nie jest w żaden sposób modyfikowana, dzięki czemu utrzymuje swą naturalną postać. Co więcej, produkt nie zawiera konserwantów oraz produktów genetycznie modyfikowanych. Po prostu witamina w butelce! Dowiedz się więcej klikając tutaj.