Jeżeli masz alergię lub stosujesz diety wegańskie czy wegetariańskie to z pewnością natknęliście się już na mleka roślinne. Dzisiaj sprawdzamy, jakie mają właściwości oraz czy faktycznie warto je pić.
Jak powstaje mleko roślinne?
Mleko roślinne uzyskuje się najczęściej z nasion lub orzechów. Wśród najpopularniejszych są mleka takie, jak:
mleko owsiane – uzyskiwane z łuskanych i roztłuczonych ziaren kaszy owsianej, wody oraz ewentualnie innych ziaren (zbóż czy brązowego ryżu). Ten rodzaj mleka wolny jest od tłuszczów nasyconych i cholesterolu, zawiera za to więcej węglowodanów. W porównaniu do mleka krowiego, zawiera o połowę mniej białka. W mleku owsianym występuje gluten. Zobacz również: jak zrobić mleko owsiane?
mleko ryżowe – tworzy się je z gotowanego ryżu brązowego, syropu ryżowego i skrobi ryżowej oraz wody. Nierzadko dodaje się substancje słodzoące i środki zagęszczające. Taki rodzaj mleka nie zawiera żadnych produktów pochodzenia zwierzęcego, więc jest szczególnie lubiane przez wegetarian i wegan. W takim rodzaju mleka nie ma tłuszczy nasyconych i cholesterolu, jednak praktycznie nie ma w nim białka i wapnia. Zawiera więcej węglowodanów niż mleko od krowy. Jako, że ten rodzaj mleka nie zawiera laktozy, soi i orzechów, uważa się je za najmniej alergenne.
mleko kokosowe – powstaje przez połączenie startej, białej części orzecha palmy kokosowej z ciepłą wodą – z tej mieszanki wyciska się sok. Gęste i o słodkim smaku, zawiera dużą ilość fosforu, potasu i błonnika. W składzie znajdziemy też mangan, cynk, miedź, kwas foliowy, żelazo oraz witaminy B i C. Ma mniej białka i wapnia od mleka krowiego, zawiera również tłuszcze nasycone, ale zbudowane z krótkich i średnich łańcuchów tłuszczowych (ten rodzaj szybko zamieniany jest na energię, nie jest magazynowany w organizmie). Mleko kokosowe przyczynia się do wzmocnienia systemu odpornościowego. Ten rodzaj mleka pozbawiony jest soi, glutenu i orzechów. Zobacz również: mleko kokosowe – kosmetyczne zastosowanie.
mleko sojowe – uzyskiwane przez moczenie suchych nasion soi. Naturalne mleko sojowe jest bogate w białka i nie zawiera tłuszczów nasyconych czy cholesterolu. Zawiera podobną do mleka krowiego ilość białka i węglowodanów. Nie zawiera laktozy.
mleko migdałowe – pozyskiwane dzięki moczeniu zmielonych migdałów, wzbogacane o dodatkowe składniki odżywcze. W mleku migdałowym nie ma tłuszczy nasyconych, laktozy i cholesterolu. Jest naturalnym źródłem wapnia, cennym źródłem witaminy E, żelaza i magnezu. Zawiera bardzo mało białka.
Kto sięga po mleka roślinne?
Na takie produkty najczęściej decydują się wegetarianie, weganie i osoby uczulone na laktozę czy białka mleka krowiego (skaza białkowa).
Czy mleko roślinne jest zdrowsze?
Zwolennicy roślinnych wyrobów twierdzą, że w przyrodzie żaden dorosły ssak nie pije mleka – jest to jeden z głównych argumentów zachęcających do spożywania innych jego odmian. Mleko roślinne jest również mniej kaloryczne, choć zawiera jednocześnie mniej białka (wyjątek stanowi mleko sojowe), wapnia i witaminy D.
Na półkach sklepowych znajdziemy duży wybór produktów mlecznych roślinnych, dodatkowo wzbogacanych o wartości odżywcze. Przy wyborze produktu roślinnego warto zwrócić uwagę na skład i wybrać ten z produktów, który ma najkrótszy i najprostszy skład.
Z powodzeniem możemy urozmaicać swoją dietę stosując w niej różne rodzaje mleka. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, których z produktów jest lepszy.