Kąpiel w mleku brzmi jak marzenie, jak zabieg z ekskluzywnego SPA, jak coś bardzo ekskluzywnego. Prawdą jest jednak, że taką formę relaksu może zaserwować sobie każda kobieta w domu i wcale nie potrzeba do tego całej wanny mleka. Sprawdzamy, jak zrobić domową kąpiel w mleku i jakie ona ma w ogóle właściwości.
Kąpiel w mleku to prawdziwie relaksacyjny zabieg. Szczególnie po ciężkim dniu jesteśmy w stanie docenić tę chwilę dla siebie. Taka kąpiel w zbawienny sposób oddziałuje na skórę. Mimo, iż Kleopatra swą urodę zawdzięczała kąpielom w mleku oślim, nasze – krowie nada się równie dobrze.
Mleko nawilża – dzięki zawartości kwasu mlekowego skóra staje się elastyczna, nawilżona, produkuje więcej kolagenu. To właśnie ten naturalnie wyprodukowany kolagen sprawia, że kąpiele mleczne mają działanie odmładzające. Mleko nie zawiera sztucznych barwników ani konserwantów, a im bardziej tłuste, tym lepsze nawilżenie dla skóry daje. Dzięki naturalności takiego zabiegu, nawet osoby z atopową skórą lub cierpiące na alergie mogą bez obaw korzystać z dobrodziejstw mleka. Warto jednak do kąpieli mlecznej używać mleka świeżego (UHT w wyniku sterylizacji w wysokiej temperaturze traci dużo ze swoich właściwości).
Jak samodzielnie wykonać kąpiel w mleku?
Wystarczy do ciepłej wody w wannie dolać około 2 litrów mleka – w przypadku tego zabiegu nie musimy się przejmować, że przesadzimy. Nadmiar mleka z pewnością nam nie zaszkodzi.
Ilość miodu można zmniejszyć i połączyć go z miodem. Kąpiel w mleku z miodem wzmocni działanie tego pierwszego składnika, a także dołączy do palety zalet dodatkowe działanie przeciwbakteryjne. Wystarczy w litrze ciepłego mleka rozpuścić około szklanki miodu, a mieszankę dodać do wanny z wodą.
Jak przygotować inne domowe zabiegi na bazie mleka?
Aby przygotować maseczkę dla cery wrażliwej, wystarczy zakupić mleko i banany. Maseczka do cery wrażliwej to połączenie połowy rozgniecionego banana z dwiema łyżeczkami mleka. Maskę trzymamy przez 20 min, a następnie zmywamy letnią wodą.
Na spierzchnięte usta przyda się maseczka z twarożku i miodu. Taką mieszankę nosimy przynajmniej przez pół godziny.
Kąpiel rozjaśniająca dłonie to połączenie mleka, szczypty cynamonu i odrobiny oliwki. Dłonie powinno się moczyć w takiej mieszance przez 10 min, a systematyczne powtarzanie zabiegu wygładzi i rozjaśni skórę.
Peeling z mleka to nic innego, jak połączenie płatków kukurydzianych (pokruszonych) lub bułki tartej z mlekiem. Mieszankę natychmiast nakładamy na ciało – z czasem składnik suchy mięknie i już nie ma takich właściwości ścierających.