Jemioła – świąteczna ozdoba czy zdrowotna roślina?

eDrNona jemioła i jej właściwości zdrowotne

Jemioła i jej właściwości

U kogo w tym roku pojawiła się pod sufitem? Traktujecie to jako zabawę podążając za modą pocałunków pod jemiołą, czy raczej to wasza świąteczna tradycja mająca przynieść bogactwo?

W starożytności jemioła pospolita była traktowana jak dar od bogów. Według tamtejszych ludów miała magiczne oraz lecznicze właściwości. Robiono z niej talizmany a druidzi ścinając ją wykonywali ważny w ich wierzeniach obrzęd.  Jemioła pospolita ,,leczyła” w tamtych czasach niemal wszystkie choroby, a włożona do wazonu czy podwieszona pod sufitem miała chronić dom przed złymi mocami oraz zapobiegać pożarom.

Dziś to raczej zabawa polegająca na pocałunkach osób, które w danym momencie znalazły się pod jemiołą.

 

Jemioła – półpasożyt

Przejdźmy jednak dalej i dowiedzmy się czegoś na temat tej cudownej w właściwości rośliny. Jemioła to półpasożyt, który dzięki swoim zmodyfikowanym korzeniom pobiera wodę oraz składniki odżywcze z drzew, na których aktualnie przebywa. Nie wpływa niekorzystnie na swego żywiciela, jednak gdy rośnie w dużym nasileniu to zabiera znaczne ilości wody oraz soli mineralnych a nawet jest konkurencją w pobieraniu światła słonecznego do fotosyntezy. Owoce jemioły jest świetnym pożywieniem dla ptaków i to dzięki nim szybko przemieszcza się na inne drzewa.

 

Jej składniki zależą od drzewa, na którym jemioła się rozwija

Lektyny, polisacharydy, aminokwasy, tosterole, alkohole cukrowe, peptydy oraz awonoidy to najcenniejsze z jej składników. Ilość takich elementów zależy od tego, na jakim drzewie roślina pasożytuje, a taki zestaw czyni jemiołę dosłownie darem od boga.

 

Właściwości jemioły

Przejdźmy może teraz do tego czego zapewne najbardziej chcecie się dowiedzieć. Jak w pierwszym akapicie wspomniane od starożytności uważano, że jemioła ma działania lecznicze. Nie jest jednak rośliną, która leczy wszystkie choroby jak wierzono, lecz pewną ich część. Jej główną właściwością jest to, że obniża ciśnienie krwi. Jeśli ktoś ma zaawansowane nadciśnienie i przyjmuje także inne leki to długotrwałe podawanie wyciągów z wspomnianej rośliny pozwala na zmniejszenie ich dawek. W przypadkach łagodnego nadciśnienia może być stosowana jako jedyny lek. Jest korzystna w przypadkach miażdżycy, uspokaja skołatane serce i przyspiesza przemianę materii. Podsumowując ten akapit możemy powiedzieć, że działa wzmacniająco na nasz organizm.

Jako ciekawostkę możemy też dodać, że według medycyny plemiennej jemioła sprzyjała płodności. Leczono więc nią kobiety, które dzieci mieć nie mogły.

 

Właściwość owoców

Owoce jemioły w dużych dawkach są trujące, więc znaleziono dla nich inne stosowanie zamiast doustnego. Konkretnie są wykorzystywane w przemyśle kosmetycznym i farmaceutycznym do robienia różnego rodzaju maści i maseczek do cery problematycznej.

 

Jemioła – świąteczna ozdoba czy zdrowotna roślina?

Foodporn – chwilowy trend czy przyszłość konsumpcji?

Jemioła – świąteczna ozdoba czy zdrowotna roślina?

Aloes – czy wiesz wszystko o jego właściwościach?

Nowszy wpis