Czy wiesz, że szczotkowanie ciała na sucho uznaje się za jedną z najlepszych metod oczyszczania organizmu z toksyn? Efekt osiągamy dzięki delikatnej stymulacji układu limfatycznego.
Szczotkowanie ciała potrafi poprawić nastrój i dodać energii, jeżeli tylko wykonywane jest prawidłowo. Szczotkować można się za pomocą szczotek z naturalnego włosia przypominającego nieco włosie końskie.
Jak prawidłowo szczotkować ciało?
Prawidłowo wykonywane szczotkowanie ciała powinno zaczynać się od stóp. Przy nogach przesuwamy szczotkę ku górze do kolan, a później po udach w stronę pachwin. Taki masaż pomoże również w utrzymaniu ładnej sylwetki w tych rejonach.
Masaż rąk zaczynamy od wewnętrznej strony dłoni, co pobudza punkty refleksowe. Z dłoni przesuwamy się, podobnie, jak w przypadku nóg, do góry. Pociągłe ruchy kierujemy w stronę pach.
Masowanie twarzy, szyi i piersi nie jest konieczne, chyba, że masz dostęp do szczotki z naturalnego i bardzo miękkiego włosia. Nie jest też konieczne masowanie pleców. Korpus, czyli naszą środkową część ciała, możemy masować okrężnymi ruchami zgodnie z ruchem wskazówek zegara – taki ruch na brzuchu jest zgodny z naturalnym działaniem okrężnicy i korzystnie wpływa na trawienie. Po takim masażu można wrócić do tych rejonów, których masaż sprawia największą przyjemność, lub których masowanie intuicyjnie chcielibyśmy kontynuować, np. biodra czy pośladki.
Zaledwie kilka minut wystarczy, by poczuć się lepie, a regularnie przeprowadzane szczotkowanie ciała będzie miało korzystny wpływ na samopoczucie w ogóle.
Zalety szczotkowania ciała
Szczotkowanie nie tylko pobudza układ limfatyczny, ale również stymuluje odnowę komórkową. Skóra jest dotleniona przez co posiada ładniejszy koloryt. Szczotkowanie zapobiega starzeniu się skóry, zwiększa się również przepływ krwi, co skutkuje większym wigorem.
Szczotkowanie działa oczyszczająco na zatkane pory, dzięki czemu kosmetyki lepiej się wchłaniają. Masowanie szczotką ciała rozbija złogi tkanki tłuszczowej i pomaga w walce z cellulitem.
Szczotkowanie może pomóc w okresie choroby, np. przeziębienia – dzięki szybszemu pozbywaniu się bakterii z organizmu możliwy jest szybszy powrót do zdrowia.