Jak słońce działa na skórę?

Lato to okres, kiedy chętnie wystawiamy skórę na działanie słońca. Opalenizna stała się symbolem zdrowia, a zadbana i delikatnie brązowa skóra jest najlepszym dodatkiem. Sprawdzamy, co dzieje się w czasie wystawiania skóry na działanie promieni słonecznych.

Promienie słoneczne można podzielić na trzy kategorie: światło widzialne, promienie podczerwone i promieniowanie ultrafioletowe.

  • Promieniowanie UVC – to promieniowanie jest zatrzymywane przez tlen, wodę i ozon w atmosferze. W efekcie promieniowanie to nie dociera do ziemi i nie oddziałuje na skórę.
  • Promieniowanie UVB – to promieniowanie odpowiedzialne jest za zabarwienie skóry na kolor brązowy. Niestety to samo promieniowanie wywołuje poparzenia skóry i udary słoneczne. W dłuższej perspektywie ten rodzaj promieni słonecznych przyśpiesza starzenie się skóry i może wywoływać raka skóry. Może też powodować obniżenie się odporności, co skutkować może pojawieniem się opryszczki po opalaniu. Z tego rodzaju promieniowania do naszej skóry dociera jedynie 5%. Najmocniejsze działanie tego promieniowania wykryto w porach letnich, kiedy słońce jest w zenicie.
  • Promieniowanie UVA – ten rodzaj promieniowania odpowiada za stymulację pracy melanocytów, które wpływają na proces zabarwiania się skóry. To samo promieniowanie wpływa na rozwój raka skóry i ono powoduje przedwczesne starzenie się skóry. 95% z promieniowania oddziałującego na skórę to właśnie promieniowanie UVA.

Dlaczego na słońcu skóra ciemnieje?

Opalenizna jest efektem kontaktu skóry z promieniowaniem UV. Skóra zbudowana jest z keratynocytów, które po kontakcie ze słońcem namnażają się pogrubiając naskórek – reakcja ta ma chronić ciało przed intensywnym promieniowaniem. Słońce powoduje też zwiększenie produkcji melaniny, która zabarwia skórę na brązowo – działanie to ma sprawić, że promieniowanie ma być absorbowane, a to ma działać ochronnie na DNA komórek. Powstająca opalenizna jest więc naturalną reakcją obronną organizmu na promieniowanie.

Dodatkową reakcją ochronną skóry jest również pocenie się. Kwasy, które naturalnie występują w ludzkim pocie, również mają umiejętność pochłaniania promieniowania UV.

Sama skórą jednak nie jest w stanie ochronić nas całkowicie przed promieniowaniem słonecznym, dlatego też potrzebna jest pomoc w postaci kosmetyków oraz umiar w korzystaniu z kąpieli słonecznych.

Reakcja skóry na promieniowanie IV:

  • skóra jest grubsza i mniej elastyczna
  • naskórek szybciej rogowacieje
  • tendencja do przebarwień
  • drobne naczynka krwionośne ulegają uszkodzeniu
  • powstawanie głębszych zmarszczek

Mit: lecznicze działanie słońca na trądzik

Do niedawna uważano, że słońce korzystnie działa na cerę tłustą i trądzikową. Powstał mit, wedle którego słońce wysusza łój, co poprawia stan skóry. Niestety, jest to jedynie półprawda. Faktycznie skóra w czasie kontaktu ze słońcem może się poprawić, jednak po czasie reakcją skóry na takie przesuszenie jest większa produkcja łoju, co może ostatecznie doprowadzić do gwałtownego nawrotu wcześniejszych dolegliwości.

Zalety opalania

Słońce ma jednak swoje plusy. Wśród zalet opalania nie wolno pominąć syntezy witaminy D – proces ten możliwy jest tylko w kontakcie z promieniowaniem słonecznym. Opalanie i kontakt ze słońcem działają również na naszą psychikę: kąpiele słoneczne poprawiają nastrój i humor. Skóra, która w efekcie kontaktu ze słońcem pogrubia się, staje się również bardziej odporna na infekcje skórne. Regularne opalanie może sprzyjać odnowie komórek skóry.

 

Tagi:
Jak słońce działa na skórę?

Jak szczotkować ciało?

Jak słońce działa na skórę?

SLS – mit szkodliwości

Nowszy wpis