Ile pić przy wysiłku fizycznym?

Zasada jest bardzo prosta: im więcej i bardziej intensywnie ćwiczymy, tym więcej wody tracimy. Powinniśmy więc pić tym więcej, im większa jest aktywność fizyczna. Stojąc przed półką sklepową i wybierając wodę lub napój, warto wiedzieć kilka podstawowych rzeczy.

Przede wszystkim warto sięgać po wodę mineralną. Podczas wysiłku tracimy nie tylko płyny, ale również składniki mineralne. Warto jednak wybrać wodę niegazowaną – mimo, że gazowana jest mocniej zmineralizowana, to bombelki mogą znacznie wpłynąć na komfort ćwiczeń. Dość łatwo jest również samodzielnie przygotować sobie napój izotoniczny.

Domowy napój izotoniczny to mieszanka wody, cytryny i soli (ta ma za zadanie uzupełnić poziom sodu) – 1l napoju to pół płaskiej łyżeczki soli. Dla smaku do napoju można dodać miodu. W przypadku kupienia napoju izotonicznego warto zwrócić uwagę, by nie kupić energetycznego oraz żeby poziom cukru był jak najniższy.

Sód w napojach izotonicznych

Niezależnie od tego, czy napój izotoniczny kupujemy, czy robimy samodzielnie, warto zwrócić uwagę na sód. Jego głównym zadaniem jest zwiększenie pragnienia i poprawa walorów smakowych napoju. Zwiększanie pragnienia ma duże znaczenie, ponieważ samodzielnie rzadko kiedy sięgamy po wodę. Wywoływanie pragnienia sprawia, że pijemy dużo częściej.

O czym pamiętać przy piciu wody?

Przy nawadnianiu warto pamiętać, że równie ważne jest przyjmowanie płynu również przed ćwiczeniami. Bardzo uproszczona zasada głosi, że warto wypijać 0.5 litra wody przed ćwiczeniami i drugie tyle po. Normalna ilość wypitej wody to około 1.5 litra, a przy aktywności fizycznej powinniśmy osiągać do 3l dziennie. Warto też powstrzymać chęć natychmiastowego wypicia dużej ilości wody. Zamiast tego małą butelkę powinniśmy popijać małymi łykami. Wypicie na raz duże ilości wody sprawi, że ta przeleci przez ciało, zostanie natychmiast wydalona, a także wpłynie na zwiększony efekt wypłukania witamin i minerałów.

Warto pamiętać, że z wodą można przedobrzyć. Nadmierne nawadnianie może mieć równie przykre konsekwencje, co odwodnienie.

Ile pić przy wysiłku fizycznym?

Masło kontra margaryna

Ile pić przy wysiłku fizycznym?

Przepisy: domowe maski do włosów

Nowszy wpis