Herbata – właściwości naparu

tea-863407_640

Herbatę wielu lubi pić, lecz nie wielu wie, jakie są zalety picia herbat tzw. sypanych. Czarna herbata jest przysmakiem wielu, przygotowana z liści krzewów herbacianych, fermentowana, poddawana zawijaniu, suszeniu. Jak ją prawidłowo zaparzyć. 

Warto do parzenia herbaty przygotować czajnik z porcelany, który wcześniej zostaje wyparzony i wytarty do sucha. Do takiego naczynia wsypujemy herbatę w ilości 1 łyżeczki na jedną szklankę napoju. Herbata powinna parzyć się między 3, a 4 minuty.

Herbatę z czajniczka można rozlać do szklanek lub ulubionego kubka. Picie herbaty nie tylko rozgrzewa, ale również uspokaja i może stać się swego rodzaju rytuałem po ciężkim dniu.

Co daje picie herbaty? 

Herbata zawiera teinę. Teina ma właściwości, które poprawiają koncentrację i może pobudzić nas. Herbata wzmacnia serce zmniejszając tym samym ryzyko zawału, a także zwiększa elastyczność naszych naczyń krwionośnych. Jak każdy z nas wie, ciepła herbata pomaga również na problemy żołądkowe i przynosi swego rodzaju ulgę, gdy pita jest w czasie choroby. Poza tym herbata umożliwia łatwiejsze trawienie i przyswajanie posiłków.

Oprócz tego, herbata zawiera również:

  • Tanina – osłabiania działanie teiny, przez co herbata może nas uspokoić.
  • Flawonoidy – działanie antyoksydacyjne, chronią organizm przed wolnymi rodnikami,
  • Teanina – obniża ciśnienie, stymuluje procesy mózgowe. Pozwala się uspokoić i zachować skupienie.
  • Witamina B1, B2, A, C, K.
  • Minerały: fluor, wapń, żelazo, potas, sód, cynk.

Chińczycy już dawno odkryli lecznicze właściwości herbaty i uczynili z jej picia narodowy rytuał. Dodatkowo, dzięki herbacie możemy uchronić się przed zachorowaniem na raka, a także wydłużyć swoje życie.

Warto sięgać po herbatę, jednak nie częściej niż 4-5 razy na dzień. Wystrzegajmy się też przed piciem mocnej, czarnej herbaty przed snem – mimo właściwości uspokajających może utrudnić nam zasypianie.

Tagi:
,
Herbata – właściwości naparu

Dlaczego burczy nam w brzuchu?

Sposób na afty

Sposób na afty

Nowszy wpis