Łuszczyca to przewlekła choroba skóry, na którą cierpi ok 2-3% populacji. Po raz pierwszy napisano o niej półtora tysiąca lat temu. Jeszcze 150 lat temu uważana była za trąd, a cierpiących na nią ludzi izolowano od społeczeństwa. Tymczasem łuszczyca nie jest chorobą zaraźliwą, dlatego nie ma ryzyka zachorowania poprzez kontakt z chorym.
Nie istnieje jeden uniwersalny lek na tę przypadłość, można jedynie próbować opóźnić jej postępy. Wśród odmian tej choroby wymienić należy łuszczycę zwykłą, brodawkową, plackowatą, paznokci. Każda z nich wyróżnia się charakterystycznymi objawami – mogą to być krosty, pęcherzyki, plamy, czy srebrzyste łuski. Jest to dość uciążliwa choroba, przede wszystkim odbiera chorym pewność siebie i zaniża własną samoocenę. Wygląd skóry jest nieestetyczny, często wzbudza obrzydzenie innych ludzi i sprawia, że chory zaczyna się izolować.
Jak powstaje łuszczyca?
U zdrowego człowieka warstwa naskórka produkuje nowe komórki, których długość życia trwa ok. 30 dni, w tym czasie rozwijają się i wędrują na powierzchnię skóry, tam obumierają i w postaci złuszczonej skóry odpadają. U osoby dotkniętej łuszczycą proces ten zachodzi znacznie szybciej. Nadmiar złuszczonego naskórka gromadzi się na jej powierzchni tworząc plamy i krosty pokryte błyszczącymi łuskami. W zależności od postępu choroby mogą być koloru różowego, czerwonego aż po brunatne. Części ciała na których występują najczęściej to łokcie, kolana, okolice krzyża, pośladków, skórze stóp, dłoni oraz głowy.
Łuszczyca jest chorobą chroniczną skóry i najczęstszą jej przyczyną są predyspozycje genetyczne, jednak nie zawsze. Może być też zainicjowana przez m.in.:
Okazuje się, że nawet nadmierna higiena czy stosowanie nieodpowiednich kosmetyków mogą być przyczyną wystąpienia tego schorzenia.
Potyczki z łuszczycą w przypadku filozofii firmy Dr. Nona zaczynamy od dietoterapii. W ostrym stadium łuszczycy zaleca się 3-tygodniową dietę oczyszczającą – owocowo-warzywną. Jemy twaróg (ser), jarzyny, owoce, jagody, jako węglowodan stosujemy miód, pijemy sporo herbatki Gonseen.
Kuracja oczyszczająca wewn (ok. 3 miesiące):
Jednocześnie stosować zewnętrzne:
Następnie (ok. 3-4 miesiące):
Zalecana dieta – trzytygodniowa Twaróg, warzywa, owoce, jagody, miód. Potrawy bez soli, nie zawierające białka. Płyny w ilości do 1 litra dziennie.
Trwała remisja lub wyleczenie wymaga regularnego, dokładnego i dosyć długiego (4-6 miesięcy) stosowania preparatów firmy Dr. Nona.
Uwaga! Każdą terapię powinno się dostosować do indywidualnych potrzeb.