Płukanki do włosów stosujemy zazwyczaj po standardowej pielęgnacji włosów (umycie szamponem i nałożenie odżywki). Płukanki naturalne można pozostawić na włosach do naturalnego wyschnięcia, a w przypadku włosów przetłuszczających się spłukujemy je chłodną wodą.
Płukanki do włosów warto stosować, by nadać włosom dodatkowy blask, odżywienie i by włosy były miękkie. Stosowanie płukanej jest zalecane w przypadku kuracji chorób skóry głowy, łupieżu, czy kuracji przeciwko wypadaniu włosów. By odczuć faktycznie działanie płukanki warto zastosować ją kilka razy – jednorazowy efekt po stosowaniu płukanki domowej roboty rzadko kiedy daje natychmiastowy i spektakularny efekt. Warto pamiętać, by płukankę stosować praktycznie od razu po przygotowaniu, jedynie kilka z receptur można przechowywać przez kilka dni w lodówce. Uwaga! Płukanka w momencie stosowania powinna mieć pokojową temperaturę.
Płukanka z octu jabłkowego
Taki rodzaj płukanki stosujemy, by nadać włosom połysk i by je wygładzić. Dzięki kwaśnemu pH płukanka octowa pomaga w zamknięciu łusek włosa. Po jej zastosowaniu włosy się nie plączą i dobrze się układają.
Receptura:
Płukanka rozmarynowa
Ten rodzaj płukanki pomaga we wzroście włosów. Szczególnie polecana jest osobom, które borykają się z problemem włosów przetłuszczających się oraz ze skórą mającą tendencję do łupieżu. Dodatkowo płukanka rozmarynowa łagodzi swędzenie skóry głowy i poprawia jej ogólną kondycję.
Receptura:
Płukanka rumiankowa
Stosowanie rumianku na włosy ma wiele zalet, m.in. nadanie połysku, rozświetlenia i wydobycie ciepłych tonów. Ten rodzaj płukanki polecany jest szczególnie właścicielkom włosów w kolorze blond.
Receptura:
Płukanka piwna
Piwo sprawia, że włosy mają większą objętość, są grubsze i bardziej „usztywnione”. Chmiel wzmacnia cebulki włosów i łagodzi podrażnienia skóry głowy.
Receptura:
Płukanka z szałwii dla brunetek
Szałwia podkreśla ciemny kolor włosów i nadaje im blask. To idealne odświeżenie koloru dla włosów ciemnych.