Czym są kaszaki?

double-665158_640

Kaszaki to guzki o łagodnym charakterze, powstające w wyniku zebrania się w okolicy mieszka włosowego łoju i złuszczonego naskórka. W postaci powierzchniowej i niewielkiej zmiany te noszą nazwę prosaków. Czy zmiany te należy leczyć i czy można robić to w domowych warunkach?

Prosaki to mniejsza forma kaszaka. Wielkością odpowiadają zazwyczaj ziarnom maku i najczęściej pojawiają się w okolicy oczu, głównie na twarzy. W przypadku zauważenia takich zmian na skórze w dowolnym miejscu, warto zasięgnąć porady dermatologa, gdyż prosaki bywają często mylone z poważniejszymi kaszakami, brodawkami łojotokowymi, a nawet objawami chorób wenerycznych, jeżeli pojawiają się w okolicach intymnych.

Przyczyny powstawania prosaków nie są do końca ustalone. Podejrzewa się, że na ich pojawianie się ma wpływ nadmierne gromadzenie się sebum w gruczole łojotokowym. Niestety, nie ma też jednego, skutecznego środka, który leczyłby te zmiany. Wystrzegaj się jednak wyciskania tych zmian. Często, zamiast białej substancji widocznej pod skórą uda Ci się wydobyć przezroczystą wydzielinę lub krew, a działanie takie może doprowadzić do poważnych powikłań: od zakażenia po uszkodzenie skóry i naczyń krwionośnych. Jeżeli zmiana nie utrudnia funkcjonowania, dobrą decyzją jest pozostawienie jej w spokoju.

Jeżeli jednak prosak wygląda nieestetycznie, skontaktuj się z lekarzem lub dobrym salonem kosmetycznym. Zabiegi usuwania prosaków są najczęściej polecane jesienią, ponieważ po ich zastosowaniu skóra bywa wyjątkowo wrażliwa na słońce. Zabieg usuwania prosaka może być przeprowadzony z wykorzystaniem zamrażania, laserów, nakłuwania, chemabrazji – możliwości jest naprawdę sporo.

Kaszaki to zmiana dużo większa i poważniejsza. Polega na zebraniu się łoju, złuszczonego naskórka i innych zanieczyszczeń w okolicy mieszka włosowego. Choć kaszak nie stanowi z reguły żadnego zagrożenia, sytuacja może się zmieć kiedy dojdzie do nadkażenia. Do takich problemów dochodzi najczęściej w przypadku jednoczesnego chorowania, np. na cukrzycę, niewydolność nerek, niedożywienie. Kaszaki, które zlokalizowane są w okolicy nosa, oczu lub gardła, mogą z czasem przeistoczyć się w infekcję bakteryjną nosa, spojówek, czy nawet w stan zapalny mózgowia.

By zapobiec nadkażeniu w okolicy kaszaka można stosować domowe środki zapobiegawcze:

  • mydło z dodatkiem siarki – pomoże, dzięki silnemu działaniu antybakteryjnemu
  • środki zawierające skrzyp polny
  • kmin czarny
  • lawenda
  • maść cynowa

W przypadku kaszaków, które przypominają wyglądem torbiel, należy zgłosić się do lekarza. Niektóre z nich wystarczy po nakłuciu wycisnąć, inne jednak należy usunąć chirurgicznie. W przypadku kaszaka – torbieli z infekcją bakteryjną koniecznym może okazać się stosowanie antybiotyków.

By zapobiegać nawrotom czy pojawieniu się tych zmian w ogóle, warto dbać o dokładne oczyszczanie skóry oraz o stosowanie peelingów. W przypadku tendencji do powstawania kaszaków i prosaków, warto pielęgnację skonsultować z lekarzem.

Czym są kaszaki?

Pierwszy wyleczony z HIV

Czym są kaszaki?

Domowe sposoby na pielęgnację ust

Nowszy wpis