Choć spotykany w składzie kosmetyków, olej babassu nie jest powszechnie znany i rozpoznawany. Sprawdzamy czym jest i jakie ma właściwości.
Olej babassu wytwarzany jest z odmiany palmy, którą to uprawia się w Brazylii i Afryce. Olej wytwarza się dokładnie rzecz ujmując z orzechów tej rośliny.
Olej babassu zawiera około 70% tłuszczów, szczególnie bogaty jest w nienasycone kwasy tłuszczowe. W kosmetyce i pielęgnacji stał się odpowiednikiem oleju kokosowego (więcej o maśle kokosowym -> Olej kokosowy – właściwości). Działa na skórę zmiękczająco, sprawia, że daje wrażenie niezwykle delikatnej, zabezpiecza ją tworząc odczuwalny i delikatny film.
Olej ten w procesie wytwarzania wymaga specjalnej obróbki w celu oczyszczenia, jednak nie są wykorzystywane żadne chemiczne środki, które wpływałyby na skład lub właściwości oleju.
W temperaturze pokojowej olej (lub też masło, nazwy stosowane są zamiennie) ma postać miękkiego masełka. Bardzo łatwo się wchłania i może być stosowany samodzielnie i bezpośrednio na skórę.
Przykładowe zastosowania oleju babassu:
Wykorzystując olej babassu w domu można skorzystać z jego właściwości. Olej ten jest emolientem (środkiem trwale nawilżającym) i stabilizuje domowe mikstury nie powodując ich rozwarstwienia – można mieszać go z naparami z ziół, z zieloną herbatą itp. Olejek ten cechuje się jeszcze jedną ciekawą właściwością – bardzo łatwo się pieni. Z uwagi na to często spotykany jest jako składnik żeli pod prysznic, szamponów i mydeł. Będąc silnym antyoksydantem, olej babassu zapobiega starzeniu się skóry i likwiduje też przebarwienia.