Czy wiesz, że ziemniaki mogą zwierać w sobie truciznę? Ziemniaki w konkretnych warunkach mogą zawierać substancję, która działa trująco na organizm – solaninę.
Solanina w zbyt dużej ilości może odbić się na przewodzie pokarmowym, a przytrucie objawia się mdłościami, biegunką, wymiotami. Same ziemniaki będące cennym źródłem witaminy C, są stałym składnikiem naszej diety.
Ziemniaki jednak by chronić się przed szkodnikami wytwarzają gliokoalkoaloid solaninę, niestety to właśnie ten składnik ma toksyczne działanie na ludzi. Koncentracja tej substancji ma miejsce w w pobliżu skórki szczególnie w przypadku ziemniaków niedojrzałych i starszych, kiełkujących. Z uwagi na odporność solaniny na temperaturę i wodę, jej ilość nie zmniejsza się w wyniku gotowania.
Stężenie toksyczne dla człowieka = 300 mg
W ziemniakach dojrzałych i dobrze obranych ilość solaniny nie przekracza 0,002%. W przypadku ziemniaków kiełkujących solaniny jest już do 0,55%. Co ciekawe, solanina występuje też w chipsach (do 72mg na 100 g produkt).
By uniknąć solaniny, wystarczy dokładnie strugać ziemniaki i przechowywać je w chłodnym i zacienionym miejscu. Ziemniaki starsze, kiełkujące warto odrzucać.
Solanina występuje w niedojrzałych pomidorach