10 ziół, które warto mieć w domu

Domowa apteczka nie powinna się ograniczać tylko do farmakologicznych środków pomagających w przypadku rozpoczynającej się choroby. Sprawdź, jakie zioła mogą pomóc Ci na co dzień. 

Lista 10 ziół, które warto mieć w domu:

Lawenda

Ze względu na swoje działanie aromaterapeutyczne lawenda to prawdziwy „must-have” wśród ziół. Jej stosowanie przynosi ulgę w momentach wzmożonego stresu. Pomoże również w problemach typowo trawiennych, jezeli te są wywołane przez stany emocjonalne. Można stosować ją w formie naparu, nalewki, olejku, woreczków zapachowych czy do inhalacji oraz nacierania.

Mięta

Mięta pieprzowa jest prostą w utrzymaniu rośliną, dlatego można ją hodować na własnym parapecie. Dodawać ją można do deserów, mięs, napojów chłodzących. Pomoże przy stanach zapalnych wszelkiej maści, a także przy leczeniu zapalenia dróg żółciowych.

Borówka czernica

Znana jako czarna jagoda ma ciekawe właściwości. Zbierać powinniśmy więc nie tylko jej owoce, ale również liście. Odwar z liści działa antyseptycznie, hamuje biegunkę, obniża gorączkę, leczy zapalenie pęcherza, leczy cukrzycę, owsicę (przy zgodzie lekarskiej).

Pyszne owoce tej rośliny są idealne do wyrobu soków, syropów, kompotów, dżemów, a nawet zup. Stosuje się je jako dodatek do cias i sosów. Nie tylko smakują, ale również mają działanie lecznicze: pomagają na problemy z układem trawiennym, a rozgniecione używane jako okład pomagają na liszaje.

Czarny bez

Rośnie nawet w centrum miasta, jednak najzdrowsze okazy znajdują się jak najdalej od dróg. W przypadku bzu zbieramy owoce, które można stosować w formie herbaty (działanie oczyszczające, wspomagające odchudzanie), soku (leczy z przeziębień), odwaru (działanie napotne, obniża gorączkę, można stosować do płukania jamy ustnej w przypadku infekcji lub w postaci okładów na oczy, gdy dokucza zapalenie spojówek).

Melisa

Jej uspokajające działanie jest już legendarne. Pomaga również przywrócić spokojny sen, apetyt, łagodzić bóle głowy. Dzięki swoim właściwościom po melisę powinny śmiało sięgać kobiety cierpiące z powodu PMS. Wśród działania melisy są:

obniżanie ciśnienia krwi,
obniżanie gorączki,
regulacja pracy serca,
łagodzenie kolek,
maść z melisy łagodzi miejsca po ukąszeniach, opryszczkę.

Dziurawiec

Wywar z dziurawca można stosować w celu zniesienia napięcia, poprawienia nastroju, walki z depresją, uciążliwych PMS, nieregularnych i bolesnych miesiączek. Dziurawiec ma również właściwości moczopędne, wspiera pracę wątroby, leczenie wrzodów.

Żurawina

Lecznicze działanie żurawiny zostało potwierdzone w badaniach naukowych. Jej właściwości są liczne:

pomaga w leczeniu dróg moczowych,
wspiera profilaktykę nowotworową,
chroni przed anemią,
antyseptyczne,
antyoksydant.

Szałwia

Szałwia uważana jest za preparat niemalże do wszystkiego. Można stosować ją w postaci naparu, dzięki czemu działać będzie na układ trawienny. Jest niezastąpiona w chorobach związanych z jamą ustną, gardłem, krtanią. Olejek eteryczny szałwiowy jest stosowany w pastach przy początkach paradontozy.

Herbata z szałwii lekarskiej ma działanie:

przeciwbakteryjne,
wspomagające produkcję żółci,
pomaga przy problemach ginekologicznych.

Dzika róża

Smaczna, zdrowa, piękna – prawdziwy skarb natury. Owoce dzikiej róży zawierają 30x więcej witaminy C niż cytryna i 100x więcej niż jabłko! Jej znaczenie w budowaniu odporności jest więc istotne, jest też bardzo potrzebna do wchłaniania żelaza.

Po dziką różę śmiało powinny sięgać:

kobiety w ciąży,
osoby z chorobą wrzodową,
rekonwalescenci.

Rumianek 

Polecamy go nie tylko dla małych dzieci. Właściwości rumianku:

działanie odprężające,
korzystny wpływ na układ pokarmowy,
łagodzi napięcia w jamie brzusznej,
działanie aromaterapeutyczne,
pielęgnacyjne w przypadku przemywania skóry,
łagodzi hemoroidy, owrzodzenia, odparzenia,
zapobiega stanom zapalnym w obrębie jamy ustnej.
Czytaj również:

10 ziół, które warto mieć w domu

Czarna rzepa

10 ziół, które warto mieć w domu

Oliwa magnezowa

Nowszy wpis