Olejek arganowy – kosmetyczne właściwości

Olejek arganowy to znany od tysiąca lat przepis na młodość, choć kosmetycznym fenomenem jest u nas od niedawna. Kobiety Maroka od dawien dawna tłoczą to płynne złoto – 1litr to 8h pracy na 30kg orzechów!

Olej arganowy tłoczony jest z orzechów drzewa arganowego, które rośnie w Maroku. Niestety nigdzie indziej nie udało się wyhodować tej rośliny tak, by uzyskiwało owoce. Żeby wytworzyć 1l oleju arganowego potrzeba 30 kg owoców i 8h pracy. Mieszkańcy tamtejszych regionów od tysięcy lat znają zbawienne działanie oleju arganowego i z powodzeniem je wykorzystują.

Owoc arganowca przypomina wielkością śliwkę, w środku znajduje się kilka ziarenek orzecha.

olej_arganowy

Tradycyjnie orzechy arganowca były zbyt twarde do sprawnego przerobienia – są 16 razy twardsze od skorupki orzecha laskowego! Wykorzystano więc fakt, że podjadać je lubią kozy. Orzechy wybierano z odchodów tych zwierząt, dzięki kórym nadtrawiona skorupka była już dużo łatwiejsza w otwarciu. Proces ten został wyparty przez technologię i coraz rzadziej w taki sposób uzyskuje się produkt końcowy. Tłoczony olej na zimno uzyskiwany z orzechów zebranych w sposób tradycyjny ma specyficzny, kozi zapach. Z tego względu stosuje się tłoczenie z orzechów prażonych – to jednak skutkuje mniejszą zawartością składników aktywnych, a produkt końcowy nie ma już tak pełnego działania.

Cudowne właściwości oleju arganowego

Analizując działanie olejku arganowego warto zacząć od jego zalet, a te są niekwestionowane. Oczywiście największe zainteresowanie budzi działanie zwalczające objawy starzenia. Dzięki dużej ilości witaminy E oraz kwasów tłuszczowych sprawiają, że procesy starzenia komórek zostają zatrzymane. Jednak to nie wszystko! Olej arganowy, płynne złoto Maroka, jest świetny do walki z suchością skóry, szorstkością, bliznami, radzi sobie nawet z przetłuszczaniem. Ten sam produkt pomoże również w leczeniu trądzika!
Olejek arganowy nanoszony na skórę łokci i kolan zapewni im miękkość i gładkość. Przyjmowany doustnie obniża poziom cholesterolu, pozytywnie działa na układ krążenia, wzmacnia odporność.

Produkt ten przyda się również w przypadku zbyt długiego opalania. Jego właściwości odbudowujące ukoją objawy poparzenia słonecznego podobnie, jak poprawią stan zniszczonych dłoni. Olejek arganowy to również sposób na gładkie pięty.

To płynne złoto jest też powszechnie używane do pielęgnacji włosów. Nadaje im blask i wzmacnia je. Podobnie dzieje się w przypadku stosowania olejku do pielęgnacji paznokci. Stosując ten produkt do wzmocnienia płytki paznokci, wystarczy kilka kropel połączyć z sokiem z cytryny (proporcje 1:1) i następnie moczyć je w takiej mieszance przez około 20 min.

argan

W przypadku stosowania olejku do włosów, mamy dwie najpopularniejsze metody:

w przypadku włosów zniszczonych olejek nanosimy przed myciem: kilka kropel na skórę głowy, następnie masaż głowy. Następnie kilka kropel oleju rozcieramy w dłoniach i nanosimy na końcówki włosów. Tak naniesionego olejku nie zmywamy, głowę myjemy szamponem dopiero na następny dzień rano. Kurację można stosować do dwóch razy w tygodniu.
olejek arganowy można stosować również po myciu głowy szamponem. Po oczyszczeniu włosów nakładamy olejek na włosy począwszy od końcówek, na głowie skończywszy. Włosy owijamy folią i pozostawiamy na pół godziny, następnie znów myjemy głowę szamponem i możemy z powodzeniem układać fryzurę.
Olejek arganowy działa skutecznie również przy schorzeniach skóry. Stosuje się go w leczeniu różnych przypadłości, m.in. łupieżu, łuszczycy, egzemy, pomoże również w przypadku skóry atopowej. Możemy też dodawać krople olejku do kąpieli, co znacząco wpłynie na nawilżenie skóry.

Olejek arganowy w czystej postaci działa również na problemy z cellulitem i z rozstępami.

Olejek arganowy w kuchni

Fani stosowania marokańskiego olejku znaleźli dla niego zastosowanie również w kuchni. Służy jako dodatek do sałatek i jako składnik. Nie należy jednak na oleju tym smażyć – wysoka temperatura sprawia, że olej traci swoje właściwości lecznicze i walory smakowe.

Wady olejku arganowego

Niestety jednak, jak każdy produkt naturalny, nie może być stosowany dosłownie przez wszystkich. Pierwszym czynnikiem zniechęcającym może być cena. Za 100 ml naturalnego i tłoczonego na zimno olejku można zapłacić nawet 100 zł. Choć sam produkt pomaga w terapiach przeciwtrądzikowych, to jednak część zmian może zareagować pogorszeniem w przypadku stosowania takiej kuracji. Olejek arganowy w czystej postaci może wykazywać działanie komedogenne, czyli zapychać skórę twarzy.

Ostrożnie z marokańskim olejkiem powinny postępować osoby, które są uczulone na orzechy i alergicy w ogóle (warto wykonać standardowy kosmetyczny test na uczulenie: wacikiem nanieść odrobinę produktu i odczekać na reakcję co najmniej 24h).

Czysty olejek arganowy nie służy też skórze przetłuszczającej się – w przypadku takiego rodzaju cery dużo lepiej sprawdzą się kosmetyki z dodatkiem tego produktu.

To, co mniej ważne, często jednak decydujące, to specyficzny zapach produktu. Szybko się on ulatnia i nie pozostaje na skórze czy włosach, wielu jednak uniemożliwia stosowanie olejku w ogóle. Stosowanie tego produktu wymaga również czasu, dokładności i, jak to w przypadku środków naturalnych bywa, dużej dozy regularności.

Olejek arganowy – kosmetyczne właściwości

Letni niezbędnik w podróży

Olejek arganowy – kosmetyczne właściwości

Jak szczotkować ciało?

Nowszy wpis