Geranium, czyli znana wszystkim anginka, to chyba element wystroju domu każdej naszej babci. Jak się okazuje, geranium ma cenne właściwości przez wielu z nas zapomniane.
Geranium przybyło do nas z Afryki dzięki żeglarzom. Ta powszechna u nas roślina gości w naszych doniczkach i ogródkach. Kwitnie w bardzo charakterystyczny dla polskich ogrodów sposób.
Geranium zawiera olejki eteryczne. Właściwości olejku eterycznego z geranium są nieocenione: przeciwbakteryjne (zwalcza bakterie gronkowca i paciorkowca), przeciwwirusowe (tak cenne przy leczeniu, np. choroby układu oddechowego, przeziębienia, grypy, kataru, kaszlu, zapalenia zatok), antydepresyjne (olejek eteryczny z geranium zmniejsza napięcie nerwowe, łagodzi stany lękowe).
Geranium jest niezwykle skuteczne w walce z infekcjami skórnymi, czyli z trądzikiem, opryszczką, łupieżem czy z rozstępami. Co ważne dla wielu Pań, geranium radzi sobie również z cellulitem – ten efekt otrzymujemy dzięki regulacji gospodarki płynami w naszym organizmie.
Reumatyzm również może być łagodzony z użyciem geranium. Okłady ze świeżych liści na miejsca, które bolą, mogą przynieść odczuwalną ulgę. Nalewka z geranium nie służy do picia. Przygotowana z posiekanych liści i leżąca przez dwa tygodnie w wódce będzie cudowną wcierką w bolące z powodu reumatyzmu miejsca.
Geranium nadaje się również do herbaty i do przyprawiania potraw. Nadaje aromat świeżo parzonej herbacie i sosom, może być tez używane jako dekoracja ciast, a także jako dodatek do dżemów, masła, kostek lodu, galaretek, itp. Roślina ta ma swoje miejsce w przepisach na wiele potraw, np. jako dodatek do pieczonej w winie jabłkowym ryby.
Kosmetyki z geranium również cieszą się stosunkowo dużym zainteresowaniem. Szczególnie często spotyka się tę roślinę w mydłach i perfumach. Kremy do cery suchej, które łagodzą podrażnienia, mieszanki kwiatowe i dodatki do kąpieli to kolejne produkty często zawierające geranium. Kolejną właściwością jest bowiem poprawianie wyglądu cery bladej i szarej.