Lipa i sosna to rośliny, których właściwości są znane nie od dziś. Jakie konkretnie działanie mają?
Lipa
Lipa to drzewo, z którego kwiatów możemy przygotować napar. Jego działanie relaksujące i łagodzące stres jest powszechnie znane. Herbata lipowa to panaceum na okresy wzmożonego stresu czy przemęczenia. Dodatkowo lipa, dzięki właściwościom rozluźniającym, może ułatwić zasypianie. Nie jest jednak środkiem nasennym! Łagodzenie napięć w ciele człowieka sprawia, że łatwiej nam się odprężyć i tym samym zapaść w naturalny sen.
Herbata z lipy oddziałuje korzystnie również na nasz proces trawienia, wytwarzanie żółci – to dzięki temu mamy wrażenie lekkości i wypoczęcia. Takie oddziaływanie jest również korzystne w momencie pojawienia się stanów chorobowych. Picie lipowej herbaty przy przeziębieniu przynosi ulgę praktycznie na następny dzień. Wspieranie systemu trawiennego sprawia, że podnosi się tempo metabolizmu, organizm oczyszcza się z toksyn.
Sosna
Sosna, już ze względu na swoją budowę, jest drzewem niezwykle ciekawym. Posiada kwiaty męskie i żeńskie. Żeńskie to bazie, męskie – szyszki, których pełne wykształcenie zajmuje aż 3 lata. Dodatkowo żywica w drzewie płynie w specjalnych kanałach żywicznych podobnie, jak krew płynie w żyłach. Drzewo nacięte „krwawi” żywicą, a gdy ta jest świeża ma działanie bakteriobójcze. Gdy żywica zastyga, zmienia się w bursztyn.
Wywary z pączków i igieł sosnowych stosowane były wieki temu w celu leczenia reumatyzmu, szkorbutu, chorób skóry. Napar ma też właściwości lekko wykrztuśne oraz moczopędne. Z sosny uzyskiwana jest też terpentyna, która ma działanie aseptyczne.
Pozyskiwany z sosny olejek sosnowy może być stosowany zewnętrznie, zachowuje on właściwości naparu. Jest idealny do wcierania w bolesne od reumatyzmu miejsca, do inhalacji oraz jako olejek do kąpieli. Dodatkowo zapach sosny ma działanie aromaterapeutyczne.