Pierwsze mycie zębów dziecka

Zanim pojawi się dziecko

Wbrew pozorom o zdrowe ząbki dziecka możemy zadbać już podczas ciąży!  Dieta bogata w wapń, białko, fosfor i witaminę D wspomoże prawidłowy rozwój ząbków mlecznych i pierwszych ząbków trzonowych. Również w okresie karmienia należy spożywać produkty pełnoziarniste, nabiał i ryby, a koniecznie unikać słodyczy.

Kiedy jest ten pierwszy raz??

Jeszcze przed wyrżnięciem pierwszych ząbków można przecierać wały dziąsłowe i język silikonową nakładką na palec czy gazikiem. Może on być zwilżony przegotowaną wodą lub ostudzonym naparem z rumianku. Do mycia można przystąpić minimum 20 minut po nakarmieniu dziecka. Dziąsła dziecka należy masować od strony warg oraz języka. Takie „mycie zębów” można wykonywać dwa razy dziennie, rano i wieczorem. W ten sposób nie tylko usuwamy resztki pokarmu i osad, ale przede wszystkim przyzwyczajamy dziecko do późniejszych zabiegów higienicznych.

Pierwsze próby

Musimy zachować odpowiednie podejście do dziecka i zadbać o to, aby pierwsze próby mycia zębów były formą zabawy. Na początek wystarczy zwilżona szczoteczka dla dzieci i delikatne pocieranie ząbków. Dopiero później dajemy dziecku możliwość samodzielnego „mycia” zębów. Pastę do zębów należy stosować zgodnie z zaleceniami podanymi na produkcie. Pierwszy raz możemy ją stosować u dziecka, które nauczyło się już pluć, czyli około 2 roku życia.

Pierwsze próby na pewno będą trudne, dziecko może gryźć i ssać szczoteczkę, a nawet zlizywać pastę. Po użyciu pasty należy wypłukać buzię dziecka zwykłą wodą. Dopiero gdy dziecko się przyzwyczai do smaku pasty oraz obecności szczoteczki do zębów w buzi, możemy przejść do „prawdziwej” nauki mycia zębów.

Mycie szczoteczką

Mycie zębów można zacząć od przednich zębów i powoli przesuwać szczotkę do tyłu. W ten sposób dziecko nie przestraszy się i będzie spokojniejsze niż po włożeniu szczoteczki od razu w głąb buzi. Podczas czyszczenia języka należy uważać i nie zagłębiać się, ponieważ dzieci mają silny odruch wymiotny. Co więcej, taka przygoda może zapaść dziecku w pamięć i zniechęcić do nauki mycia zębów.

Bądź wzorem

Dzieci uczą się poprzez obserwację, bardzo często naśladują dorosłych i chcą robić to co oni. Warto mówić dziecku na bieżąco, jaki krok się teraz wykonuje i dlaczego. Pokaż jak myjesz zęby, a nawet daj mu szansę spróbować umyć Twoje zęby. Pomagaj dziecku myć zęby do około 8-10 roku życia.

Unikaj próchnicy ?

Próchnica jest choroba bakteryjną uszkadzającą strukturę zęba. Nie oblizuj sztućców czy smoczka, które podajesz dziecku, ponieważ  w ten sposób przekazujesz dziecku bakterie próchnicy. Nie całuj dziecka bezpośrednio w usta! (w policzek wystarczy 😉 )Nie pozwalaj także zasypiać dziecku z butelką słodkiego jedzenia w buzi. Prowadzi to do tak zwanej „próchnicy butelkowej”. Kiedy wydłuża się czas przebywania cukrów w buzi dziecka, dochodzi do zakwaszania środowiska jamy ustnej. Zmniejsza się także wydzielanie śliny, która neutralizuje zakwaszone środowisko.

Pierwsza wizyta u dentysty

Gdy dziecko ma już pierwsze ząbki, śmiało możemy zabrać je na pierwszą wizytę u dentysty. Nie zwlekajmy z wizytą do czasu pierwszego bolącego zęba, wtedy dziecko negatywnie skojarzy dentystę. Zabierając dziecko na wizytę kontrolną, przyzwyczajasz je do widoku dentysty w białym ubraniu. Dentysta sprawdzi, czy szczęka się prawidłowo rozwija

 

Pierwsze mycie zębów dziecka

Jak działają szczepionki?

Pierwsze mycie zębów dziecka

Gyseen i jego właściwości

Nowszy wpis