Mity na temat raka piersi

Rak piersi to choroba budząca wielkie emocje. Kobiety boją się konsekwencji, rozmawiają we własnym gronie, wymieniają się historiami. Ta atmosfera strachu jest najlepszą pożywką dla powstawania mitów. Mitów, które mogą być szkodliwe. 

Regularne badania USG lub mammografia, zwalniają z obowiązku ręcznego badania piersi

To oczywiście mit, bardzo szkodliwy w skutkach. Badania piersi przeprowadza się z reguły raz w ciągu roku, czasem rzadziej. Przy badaniu takim wciąż najważniejsza jest maszyna, a ta

może być zawodna. Dla własnego spokoju przeprowadzaj samodzielne badania piersi, możesz pomóc sobie grafiką po prawej.

Rak piersi = guzek

Nie jest to prawdą, że alarmującym objawem jest wyczucie guzka pod palcami. Istnieją inne symptomy, które powinny skłonić nas do natychmiastowej wizyty u lekarza. Należą do nich, m.in. niecodzienny ból odczuwany w piersi, nabrzmienie, zaczerwienienie, swędzenie, wydzielina, zmiana kształtu samej piersi lub brodawki. Więcej o niepokojących objawach przeczytasz na stronie portalu onkologicznego: Objawy raka piersi

Rak piersi to choroba starszych kobiet

Choć faktycznie ryzyko choroby na raka piersi rośnie z wiekiem, nie jest prawdą, że młode kobiety nie mogą zachorować. Dlatego tak ważne jest by badać się niezależnie od wieku i nie bagatelizować niecodziennych objawów.

Rak piersi nie dotyka kobiet o małych biustach

Rak piersi jest chorobą, która może dotknąć praktycznie każdą kobietę, niezależnie od rozmiaru piersi. Jednak waga może mieć już znaczenie – osoby cierpiące na nadwagę są w grupie zwiększonego ryzyka.

Rak piersi to choroba genetyczna

Naukowcy nie posiadają żadnego dowodu na to, że zachorowalność jest związana z genami. Ich zdaniem 70-80% kobiet cierpiących z powodu tej choroby pochodzi z rodzin, w których nie wykryto podobnych przypadków. Prawdą jest jednak, że kobiety pochodzące z rodzin, w których rak piersi występował, powinny dbać o siebie szczególnie.

W czasie karmienia piersią nie trzeba piersi badać

Niestety nie jest to prawdą. Macierzyństwo i karmienie piersią nie zwalniają z obowiązku badań samodzielnych, jak i u lekarza.

Każdy guzek to rak

W piersi podczas samodzielnych badań możemy wykryć zmiany, które nas zaniepokoją. Nie musi to być jednak zmiana poważna, bardzo często okazuje się bowiem, że wykrywamy torbiel lub cystę – te nie są groźne dla zdrowia i życia. Nie oznacza to, że wykrytej zmiany nie trzeba zgłaszać! Jest to konieczne, podobnie jak przeprowadzenie badań, które potwierdzą, że nie ma powodu do strachu.

Biopsja może pogorszyć guzek

Nie jest to prawdą. Biopsja ma na celu pobranie próbki z guza w celu jej analizy, nie powoduje rozprzestrzenienia się nowotworu. Podejrzewa się, że mit ten jest efektem dawnych praktyk lekarskich, kiedy pacjenci często nie przeżywali tzw. operacji zwiadowczej.

 

Mity na temat raka piersi

Cheat day – dzień przerwy w diecie?

Mity na temat raka piersi

Co się dzieje po wypiciu coli?

Nowszy wpis