Junk food uzależnia

Junk food to tzw. jedzenie śmieciowe: fast foody, słodycze, bomby kaloryczne bez wartości odżywczych. Jak się okazuje, takie jedzenie potrafi nas uzależnić do tego stopnia, że jemy je mimo braku poczucia głodu!

Słodycze od maleńkości traktujemy jak nagrodę: dostajemy je w zamian za dobre wyniki w nauce, jako prezent, jako ukojenie w czasie problemów. Okazuje się więc, że również psychologicznie jesteśmy związani z czekoladą, jako czymś pozytywnym, utożsamiane ze szczęściem. To jednak nie koniec, samo działanie cukru w naszym organizmie sprawia, że czujemy niemalże fizyczną przyjemność: 

  1. wzrost i spadek cukru to tzw. huśtawka glikemiczna, która sprawia, że czujemy spokój i senność
  2. cukier powoduje podniesienie poziomu serotoniny – hormonu szczęścia. Jak się okazuje, osoby otyłe i cierpiące z powodu uzależnienia od słodyczy mają obniżony poziom serotoniny we krwi
  3. efekt uzależnienia, np. od czekolady zawdzięczamy fenyloetyloaminie – substancji, która silnie pobudza układ nerwowy i powoduje wzrost tętna i ciśnienia krwi. To ta substancja powoduje, że produkuje się dopamina odpowiedzialna za uczucie przyjemności i zadowolenia. Te procesy zachodzące w mózgu porównywane są do stanu zakochania. 

Naukowcy z uniwersytetu z Princeton przeprowadzili badania laboratoryjne na myszach, którym podawano jedzenie o dużej zawartości tłuszczu i cukru. Po pewnym czasie dietę zmieniono, co spowodowało u wszystkich z badanych zwierząt objawy… abstynencji. Reakcja była podobna do reakcji po gwałtownym odstawieniu narkotyków: zanotowano niepokój, lękliwość i rozdrażnienie. 

Junk food uzależnia

Zdrowa skóra dziecka z kosmetykami Dr Nona

Junk food uzależnia

Sztuczne światło w nocy prowadzi do depresji

Nowszy wpis