Język – co mówi o stanie zdrowia

Język może zdradzić nam stan naszego zdrowia. Sami w domu możemy sprawdzić, co mówi o nas kolor języka. 

Zdrowa jama ustna to nie tylko zadbane i zdrowe zęby, ale także dziąsła i… język. Choć często o nim zapominamy, jest on cennym źródłem informacji. Zawdzięczamy mu nie tylko możliwość mowy i odczuwania smaku, ale także możliwość oceny stanów zapalnych czy grzybicznych na pierwszy rzut oka!

Biały nalot

Nasze języki zazwyczaj mają biały kolor. Zawdzięczamy to kubkom smakowym oraz bakteriom żyjącym na naszym języku i żywiącymi się resztkami pokarmów. Jeżeli jednak kolor języka zmienia się i biel staje się intensywniejsza warto upewnić się, czy wszystko jest w porządku. Konieczna może okazać się wizyta u lekarza.

Picie jogurtów naturalnych zawierających żywe kultury bakterii, może być niezwykle ważne szczególnie w momencie, gdy przyjmujemy antybiotyki. Pozwala to na unormowanie flory bakteryjnej w naszych ustach.

Nalot brązowy i fioletowy

Ciemnobrązowy język może być oznaką problemów trawiennych lub niedotlenienia organizmu, natomiast zabarwienia w odcieniach czerwieni mogą świadczyć o niedoborze witamin, szczególnie B12 i B2.

Nalot żółty

Taki kolor może być spowodowany przez dwa czynniki: infekcje bakteryjną i cofanie się kwasów żołądkowych (tzw. refluks). Podobny kolor może też pojawiać się w przypadku wrzodów żołądka, przy których do objawów dołączają również: ból w dołku podsercowym po posiłku, ból pod prawym łukiem żebrowym po jedzeniu, w nocy oraz na czczo, zgaga, niestrawność, wymioty i zaparcia. W wypadku takich objawów należy bezzwłocznie udać się do lekarza.

Żółty nalot może być również powodowany piciem dużej ilości kawy i spożywaniem pikantnych przypraw.

Zachowaj rozsądek

Pamiętaj również, że nalot na języku może być efektem zwykłego zabarwienia, np. przez sok porzeczkowy lub przez tabletki do ssania (np. na gardło), przez cukierki, a także przez niektóre posiłki (np. popularne buraczki czerwone). Jeżeli więc zaobserwowane zostają niepokojące objawy nie wpadaj w panikę i dokładnie przeanalizuj kilka ostatnich dni. W razie niepewności nie bój się konsultacji z lekarzem – każdy przy badaniach zwraca uwagę na język, zarówno lekarz rodzinny, jak i  stomatolog sprawdzają go nawet, jeżeli o tym nie mówią. 

Jak dbać o język? 

Warto zwracać uwagę na język przy codziennej higienie. Szczególnie polecane są produkty, które stosuje się normalnie: pasty do zębów i płyny do płukania ust. Pasta do zębów Shenseen Dr Nona jest naturalnym i delikatnym środkiem, który może posłużyć również do czyszczenia języka. Na miękką szczoteczkę wystarczy nałożyć odrobinę pasy i delikatnie przesuwamy szczoteczkę od tyłu języka do jego początku. Zabieg ten możemy wykonać przed lub po normalnym myciu zębów, a zakończyć płukaniem jamy ustnej płynem do płukania ust Dr Nona.

zdrowie.gazeta.pl

Tagi:
Język – co mówi o stanie zdrowia

Gęsia skórka – dlaczego nie na twarzy?

Język – co mówi o stanie zdrowia

Maseczka ze ślimaków

Nowszy wpis