Naukowcy potwierdzają: rukiew jest pełna witamin i minerałów. Jedzenie liści rukwi pomaga w likwidacji zmarszczek i zmniejsza ryzyko niektórych nowotworów.
Śmiało możemy powiedzieć, że wszystkie zielonolistne warzywa są bardzo zdrowe. Zawierają dużo chlorofilu, który oczyszcza nasz organizm z toksyn. Pełno w nich jest także witaminy B i kwasu foliowego.
Rukiew wodna, choć w Polsce jest pod ochroną, może być hodowana samodzielnie lub kupiona w niektórych sklepach ze zdrową żywnością. Od dawna regularnie pojawia się na stołach całego świata, np. w Anglii czy w USA. w smaku przypomina rzeżuchę: ma lekko pieprzowy smak. Można ją jeść na ciepło i na zimno (zarówno na kanapki, jak i w zupach). W liściach rukwi wodnej znajdziesz:
witaminy: zwłaszcza K (dzienne zapotrzebowanie zaspokoisz ok. 25g listków), C oraz witamin z grupy B
karotenoidy: luteina i zeaksantyny – świetnych do poprawy wyglądu skóry i do dbania o wzrok
minerały: wapń, mangan, fosfor, magnez, potas
mało kalorii: 100 g ma ich zaledwie 11
glukozynolany – bardzo silne antyoksydanty
izotjocyjanian fenetylowy – substancję o właściwościach antynowotworowych, zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia m.in. raka płuc
Rukiew ma swoje zastosowanie w medycynie naturalnej. Używa się ją do leczenia zmian skórnych pojawiających się w wyniku egzemy czy łuszczycy, a także w przypadku łagodzenia objawów towarzyszących czyrakom i hemoroidom.
Czytaj również: